AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ asgari ücrete önümüzdeki ay artış yapılmayacağını, hükümetin enflasyonla mücadeleyi önceliklendirdiklerini söyledi.

CNN Türk canlı yayınında konuşan Dağ, Covid-19 salgını sonrasında asgari ücrette yılda iki kez zam yapıldığını ancak şimdi ise "esas mücadelenin enflasyonu düşürmek" olduğunu söyledi.

Dağ, "Hem emekli hem asgari ücret ve hem memur noktasında esas mücadeleyi enflasyonu düşürmek noktasında koymamız lazım... Enflasyonun ilk etapta yüzde 20'li yüzde 30'lu, sonra tek haneli rakamlara indirdiğimizde sabit gelirlilerin daha da refah içinde olduğu bir süreç koyarız. Bunu hedef belirlemiş durumdayız" dedi ve ekledi:

"Temmuz ayında 'asgari ücretle ilgili bir süreç olacak mı?' derseniz olmayacağını ifade edebilirim. Enflasyonu düşürmemiz lazım esas mücadelemiz bu olması lazım."

TÜRK-İŞ İKİ ARTIŞ İSTEMİŞTİ

Net asgari ücret 2024 yılı için yüzde 49 artışla 17 bin 2 lira olarak geçen yıl belirlendi. TÜRK-İŞ Genel Başkanı Atalay, net asgari ücret taleplerinin 18 bin lira ve yılda iki kere artış yapılması olduğunu belirterek karara muhalefet şerhi koymuştu.

TL'nin son 10 yılda dolar karşısında yüzde 90'dan fazla değer kaybetmesi ve bununla birlikte gelen dinmez yüksek enflasyon, halkın alım gücünü belirgin şekilde azalttı. Hayat pahalılığı, geçen yılki genel seçimler ve bu yılki yerel seçimler sonrası da devam etti.

CHP'nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe başkanlığındaki bir heyet dün Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'i ziyaret etti. Karatepe görüşmesinin ardından "acı reçeteyi vatandaşa çıkaran anlayışta" değişiklik görmediklerini söyledi.

Karatepe, dört saatten fazla süren görüşmede "Ben asgari ücretin artırılacağı izlenimi edinmedim" demişti.

VERGİ DÜZENLEMELERİ ÇALIŞILIYOR

Dağ ayrıca yeni vergi düzenlemelerine ilişkin bir soruya "Henüz somutlaşan bir durum yok" yanıtını verdi.

"Dolaylı vergileri azaltacak, doğrudan vergileri artıracak; çok kazanılandan çok alınacak az kazanandan az ya da hiç alınmayacak düzene doğru gitmek durumundayız. Bu noktada bazı adımlar atılacak. Kayıt dışı ekonomiyi azaltmak hedefimiz" diyen Dağ yasal düzenlemenin içeriğine ilişkin daha fazla bilgi vermedi.

Asgari kurumlar vergisi ve asgari gelir vergisi de içeren kanun teklifinin TBMM önümüzdeki ay tatile girmeden yasalaşması hedefleniyor. Düzenlemede yap-işlet-devret (YİD) modeli ile kamu-özel işbirliği (KÖİ) projeleri kapsamında faaliyet gösteren kurumların buralardan elde ettikleri kazançlarına kurumlar vergisi oranının yüzde 25 yerine yüzde 30 olması da yer alacak.