AKP'den 16 milyon emekli yurttaşla adeta dalga geçiyor.

23 Mart Cumartesi günü AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu emeklilere yönelik yeni düzenlemeler üzerinde çalışıldığını belirterek "Cumhurbaşkanımızın bugün Ankara'daki yarın İstanbul'daki mitinglerini iyi dinleyelim" demiş ancak mitinglerde bu yönde bir açıklama gelmemişti.

Dün gece AKP Grup Başkanı Abdullah Güler'den de emekliye seyyanen zam tartışmasını bitiren bir açıklama geldi.

Bir televizyon programında "Emekliye seyyanen zam olacak mı" sorusunu yanıtlayan Güler, "Maalesef bu yönde bir çalışmamız yok" dedi.

Emekli aylıklarıyla ilgili muhalefetten gelen açıklamalara tepki gösteren Güler, "Meclis ara tatilde. Sözleri söylerken insanları üzmeyecek, hayal kırıklığına uğratmayacak bir ciddiyet sergilememiz lazım" ifadelerini kullandı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, seçim mitinglerinde "En düşüğü 10 bin lira olan emekli maaşı ömrünü kendi ve ailesi için harcayan vatandaş için elbette yeterli değil" dedi ancak emekli aylıklarına zam taleplerine olumlu yanıt vermedi.

İKİ EMEKLİ MAAŞI AÇLIK SINIRINA YETİŞMİYOR

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun araştırma sonuçlarına göre, dört kişilik bir aile için açlık sınırı mart ayında 20 bin lirayı, yoksulluk sınırı da 57 bin lirayı aştı.

16 milyon emeklinin çoğunluğu ise 10 bin TL ve bu rakamın biraz üzerinde aylık alıyor. 10 bin TL'lik iki emekli maaşı, açlık sınırına yetişmiyor.

DİSK-AR'ın araştırmasına göre, ortalama emekli aylığı İspanya’da 1.417, Fransa’da 1.485, Almanya’da 1.552, İtalya’da 1.582, Belçika’da 1.717, Hollanda’da 2.003 Euro iken Türkiye’de 237 Euro seviyesinde bulunuyor.

Emekli aylıklarına Türkiye’de Avrupa’nın yarısından daha az kaynak ayrılıyor. Emekli ödemelerinin GSYH’ye oranı AB-27 ortalamasında yüzde 9,5 iken Türkiye’de yüzde 4,1 oldu.