Trabzonspor Kulübü'nün, Fenerbahçe maçında yaşanan olaylarla ilgili düzenlediği basın toplantısına, CHP Milletvekili Sibel Suiçmez ve AKP Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Metin Genç arasındaki gerginlik damga vurdu.

Siyasi parti temsilcilerinin yer aldığı basın toplantısında, AKP adayı Ahmet Metin Genç, yaptığı konuşmada Trabzonspor'u savunurken, Beşiktaş ve Fenerbahçe için "UEFA'nın sitesinde güncel olarak şikeci kulüp olarak duruyorlar" ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın 2011 Süper Kupa maçını oynamak istemesini eleştiren Genç, "Aklımızla dalga mı geçiyorsunuz? Yok öyle bir şey" dedi.

"ALGININ NİYE YAPILDIĞINI BİLİYORUZ"

Ardından konuşma yapan CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suçiçmez, açıklamalarını sürdürdüğü sırada AKP'li Genç'in tepkisiyle karşılaştı.

Suiçmez, sözlerine şöyle başladı:

"Mümkün olduğunca konuşmamı tutarak birkaç cümle söylemek istiyorum. Trabzon kentinin tarihini bilmeyenleri Trabzon ve Trabzonspor'un ne kadar büyük olduğunu anlayamaz. Anlamamazlıktan gelirler. Dolayısıyla bugün bir maç sonrasında, artık maçı geçip bizati Trabzon şehri ve Trabzonlular üzerinden yönetilen bilinçli bir algının niye yapıldığını hepimiz çok iyi biliyoruz."


Trabzon CHP Milletvekili Sibel Suiçmez

"TRABZONSPOR ÜST KİMLİKTİR"

"O nedenle, elbetteki her zaman Trabzonsporumuzun, Trabzonspor Başkanı'nın ve Trabzonlunun yanındayız. Bu mücadele, öyle kolay bir mücadele değildir. Hepimiz biliyoruz ki, Trabzonspor spor alnına girdiğinden beri bir devrimi simgeler. O sadece bir futbol devrimini de simgelemez, toplumsal büyük bir değişimi de simgeler. Dolayısıyla hepimiz için Trabzonspor bir kimlik, bir üst kimliktir."

"SİYASET SPORA ÇÖRELMİŞ VAZİYETTE"

"Ama şimdi bir gerçeğe gelirsek, hepimiz söylüyoruz, çok klişe, spor siyaset üstüdür. Eminim sizlerin, hepiniz benden iyi biliyorsunuz, spor siyaset üstü olmalıdır. Ancak maalesef, Türkiye'de siyaset tam tam da sporun üstüne çörelmiş vaziyettedir. Herkes bunu çok iyi biliyor. Çok fazla ayrıntıya girmeyeceğim, siyaset üstü olduğunu değerlendiriyorum. Ama birkaç vurgu yapmak istiyorum." ifadelerini kullandı.

"FENERBAHÇE'YE BAĞLAMAK DOĞRU DEĞİL"

"Türkiye'de, sporun geldiği noktayı sadece bir başka kulübe bağlamak doğru değildir. Bunun bir sorumlusu, üst aklı vardır. Sadece Fenerbahçe Spor Kulübü'nü veya Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı üzerinden burada söz söylersek, doğru bir tespit yapmayacağımızı düşünüyorum. Mehmet Uçum, yazısını okudunuz mu? Adalet Bakanı, yaptığı açıklamayı okudunuz mu?"

"SİYASET YAPTIĞIN İÇİN RAHATSIZIM"

O sırada AKP Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Genç, "Siyaset yaptığın için rahatsızım." diyerek oturduğu yerden kalktı.

Suiçmez, "Türkiye'de Futbol Federasyonu'nu sorgulamadan, hiçbir spor kulübünü suçlamak mümkün değil.dir. Rahatsız olmayın, siyaset yapmıyorum. Ben şimdi çözümün nerede olduğunu söyleyeceğim, oturun. Size öyle geliyor. Siyasetin alasını siz yaptınız. 2010-11 kupasının kimde olduğunu herkes biliyor. Senden izin alacak değilim konuşmak için." diyerek konuşmasına devam etti.


Metin Genç, masadan kalktıktan sonra arkasına dönerek, beraberindekilerin de kalkmasını işaret etti. Ardından Trabzon AKP Milletvekili Yılmaz Büyükaydın da masadan kalktı.

Ahmet Metin Genç, beraberindekilerle birlikte salonu terk etti.

Suçiçmez sözlerini şöyle noktaladı:

Kimse, kimseden fazla Trabzonsporluluk taslamasın. Bu maç ikiye ayrılarak incelenmelidir. Birisi futbol sahasında kalan kısmı, diğeri de maç bittikten sonra yaşananlardır. Dolayısıyla şiddeti tasvip etmediğimizi hepimiz söylüyoruz. Ama onun dışında herkes, ben de oradayım, gördük. Sahaya atlayan ilk kişi, hangi konumda oradaydı, biliyoruz. Hepimiz az, çok dövüş yapmış insanlarız. Birine vurmak için giren kişinin nasıl hareket edeceğini biliyorum. Burada eğer İçişleri Bakanlığı, Savcılık, Emniyet, tek yönlü soruşturma yürütürse, bundan sağlıklı bir sonuç çıkmaz. Demem odur ki, saha içerisinde belli ki futbolcular, önceden hazırlanmış, daha önceden kendilerine söylenen şekilde yazılan bir senaryoyu da burada devreye sokmuşlardır. Adalet ve İçişleri Bakanı'na seslenirken, gerekli araştırmayı yapın demiyorum. Adaletli olun diyorum, çok yönlü araştırın diyorum. Trabzon kentine giydirilmeye çalışılan algıyı da elimin tersiyle itiyorum. Trabzonspor Başkanımızın ve Trabzonsporumuzun yanındayız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Saygılarımla.