Halkın geçim sıkıntısı yaşadığı süreçte TBMM’de AKP’liler tarafından verilen ziyafetler tepki çekmeye devam ediyor.

TBMM’de bu kez de Afyonkarahisar mutfağından lezzetlerin yenilip içilmesi gündem oldu. AKP Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven’in adıyla tüm vekillere tarhana çorbası, musakka, keşkek, tandır ve kaymaklı-vişneli ekmek kadayıfı ikram edildi. Kişi başı 750 lira tutan yemeklerin faturasının ise AKP’li Afyonkarahisar Belediyesi tarafından ödendiği ortaya çıktı.

İYİ PARTİLİ VEKİLE İZİN VERİLMEDİ 

Konuyla ilgili TBMM’de söz alan İYİ Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hakan Şeref Olgun, AKP’li vekillerin Ocak ayı maaşlarını belediyeye vererek yemek ücretlerini karşılamasını istedi. Olgun konuyla ilgili şunları söyledi:

- TBMM'de bütçe görüşmelerinin yapıldığı dönemlerde, Meclis Başkanı'nın oluru ile bazı vekillerimiz illerinin lezzetlerini Meclis'te ikram ederler. Bu ikramlar, yemekler ilin tüm vekillerinin katkısı ile yapılması gerekirken Meclis Başkanlığı'nın AK Parti grubu namına sadece AK Parti milletvekillerinin ikramı diyerek ve sadece bunlara müsaade ederek yapmasına itiraz koyarak, ilim olan Afyonkarahisar adına ikram vermek istediğimi beyan ettim. Yok bu mümkün olmuyorsa diğer AK Partili vekillerin ikramına katkı koyarak katılmak istediğimi söyledim. Lakin kabul edilmedi.

"DOĞRUDAN MİLLETİN CEBİNDEN ALINMIŞ"

- Olayı araştırdığımda çok vahim bir durum ile karşılaştım. Ne TBMM makamına ne de AK Parti grubuna yakışmayan bir durumun arkasından Afyonkarahisar Belediyesi çıktı. Meğer milletvekillerine ikram edilen bu masraflı yük, milletvekilleri tarafından değil, Afyonkarahisar Belediyesi’ne yıkılsın. Yani millet adına görev yapan milletvekillerimize yapılan bu ikram, doğrudan milletimizin cebinden alınıp yapılmış. Ben isterim ki; millete doğrudan doğruya yapılması gereken hizmetler vekillere yapılmasın. Ben bir Afyonkarahisar Vekili olarak ikramlara karşı değilim ancak Afyonkarahisar halkının hakkının milletvekillerine yedirilmesine karşıyım ve kabul etmiyorum. Önümüz ocak ayı, maaşlarından bu ücretleri Afyon Belediyesi'nin hesabına yatırsınlar, yetmezse ben de varım yatırmaya fakat fakirin fukaranın, garibin gurebanın hakkını burada yedirmeyelim efendim.

AKP’Lİ VEKİL TEPKİLER ÜZERİNE BELEDİYEYE ÖDEME YAPTI

Gelen tepkiler üzerine AKP Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, TBMM’de milletvekillerine dağıttığı yemeğin ücretini bugün AKP’li Afyonkarahisar Belediyesi’ne ödedi. Söz konusu ödemeyi gösteren faturada Yurdunuseven'in yanı sıra Ali Özkaya ve Hasan Arslan isimlerinin yazdığı görüldü. 

PARA ÖDENDİKTEN SONRA BELEDİYEDEN AÇIKLAMA YAPILDI

AKP’li Yurdunuseven’in belediyeye yemek ücreti olarak 136 bin lira ödediği anlaşıldı. Paranın yatırılmasının ardından AKP’li Afyonkarahisar Belediyesi’nden yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadeler yer verildi:

*31 Ekim 2019 tarihi itibariyle ilimiz, Türkiye’de sadece 3 ilde olan Gastronomi unvanını almıştır. Bu unvanı aldıktan sonra dört yıllık planlama çerçevesinde hem ulusal, hemde uluslararası 100’e yakın etkinliğin yanında, 81 İl Valimize, Büyükelçilerimize, Belediye Başkanlarımıza, 81 ilimizin Ticaret Odası Başkanlarına lezzetlerimizi tanıtan çalışmalar yaptık.

*Bu çalışmalarımızda hem milletvekillerimizin, hem hayırsever iş insanlarımızın hemde STK’larımızın desteğini her zaman yanımızda gördük. Bu minvalde son üç yıldır TBMM’mizin Bütçe görüşmelerinde; bu sene de hemşehrimiz olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Mahinur Özdemir Göktaş’ın Bakanlık bütçesi görüşmeleri sırasında Milletvekillerimiz öncülüğünde şehrimizin gastronomi ürünlerini tanıttık.

*İlimizin Milletvekili olması hasebiyle de Sayın İbrahim Yurdunuseven, bu tanıtım organizasyonunda öncülük etmiş olup, kamuoyunda dile getirilen iddiaların yanlış anlaşılmalara sebep verdiği ortaya çıkmıştır.

*Tüm bu gelişmeler ışığında Milletvekillerimiz tarafından bu organizasyonun bedeli, her zaman olduğu gibi hizmet alımı sonunda Belediyemiz hesabına yatırılmış olup, durumun iddiaların aksine olduğunu kamuoyunun bilgisine sunarız.”