28. Dönem AK Parti Iğdır Milletvekili Cantürk Alagöz'e ait Alagöz Maden şirketinin Giresun’un Tirebolu, Görele ve Doğankent ilçe sınırları içindeki maden ocağının doğaya verdiği zarar gözler önüne serildi. Harşit Vadisi üzerindeki derelerin çamur şeklinde aktığı, bazı kısımlarda da suyun siyah renkte aktığı görüntülendi.

ATIK DEPOLAMA DERELERE KİMYASAL SIZDIRIYOR

Giresun’un Doğankent ilçesindeki Çatalağaç köyünde derenin kenarında açıklama yapan Çatalağaç Köyü Derneği yöneticisi Soner Aydın, şunları söyledi:

- Iğdır Milletvekili Cantürk Alagöz’ün sahip olduğu Alagöz Maden şirketi tarafından yaklaşık 3 yıla yakın zamandır köyümüzde maden faaliyeti yürütülmektedir. Köyümüze geldikleri ilk zamanlarda köy yolları maden firması tarafından yıkıldı ve yol geçişi kalmadı. Öğrencilerimiz uçurumun kenarından tehlikeli yollardan gitmek zorunda kaldı. Dere yatağındaki kirliliğin nedeni de Alagöz maden firmasıdır. Bu dere yatağında çamur akıyor.

- Maden firmasının atık depolama alanının sızdırmasından dolayı yer yer siyah kimyasal akmaktadır. Buradaki kimyasallar Harşit Vadisi üzerinden Tirebolu’ya, Tirebolu’dan da denize ulaşmaktadır. Oraya kadar olan bütün canlı yaşamı tehdit etmektedir. Yaklaşık 3 yıldır deremizdeki alabalıklar tamamen ölmüş durumda ve hayvancılık yapan insanlarımız da bu dere yataklarındaki suyla hayvanlarını besleyememektedir.

"BALIK TUTMAYA DAVET EDİYORUM"

28 Kasım tarihinde ÇED toplantısı düzenlendiğini ve şirketin atık depolama tesisinin kapasitesini arttırma talebinde bulunduklarını ifade eden Aydın, şöyle devam etti:

- Bu toplantıda şu anda hali hazırda 230 bin metreküplük alanda sızdıran atık depolama tesisinin kapasitesini yaklaşık 10 kat arttırarak 2 milyon 200 bin metreküplük alana çıkartmak istediklerini söylediler. Bu bahsettikleri alan, köyümüzün içme suyu ve dere yataklarının üzerinde bir bölgededir. Bu zaman zarfında bizim şikayetlerimizi dile getirdik fakat Giresun Valisi Enver Ünlü’nün izin verdiği bilinen ‘ÇED gerekli değildir’ kararlarıyla bu bölge görmezden gelindi.

- 3 yıldır derelerimiz hiçbir şekilde durulmadı. Bilirkişiler, akşam saatinde dere yatağında incelemede bulundu ve bu kirliliğin hiç birisini göremediler. Firma yetkilileri mahkemede bu derelerde balık tutulduğunu, balık yaşamının olduğunu beyan ettiler. Şimdi o arkadaşları buraya balık tutmaya davet ediyorum.