İstanbul'da yerel seçimlerle ilgili itiraz süreci devam ediyor. CHP adaylarının yarışı önde bitirdiği Gaziosmanpaşa'da yeniden sayım süreci devam ediyor. 

Pazar günü yapılan yerel seçimde İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesinde CHP’nin adayı Hakan Bahçetepe, oyların yüzde 40,45’ini alarak belediye başkanı oldu. Mevcut belediye başkanı ve AKP’nin adayı Hasan Tahsin Usta ise oyların yüzde 40,12’sini aldı. İki aday arasındaki oy farkı ise 960 oldu.

CHP örgütü seçim yarışının kıyasıya geçtiği Arnavutköy, Ümraniye ve Fatih ilçeleri için İl Seçim Kurulu'na başvuru yaptı, Pendik ve Bahçelievler için de bugün başvuru yapılacak.

SANDIKLARIN YARIDAN FAZLASI SAYILDI

CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, partisinin adayının kazandığı Gaziosmanpaşa ilçesinde AKP’nin itirazı üzerine oylar sayılmaya devam ederken açıklama yaptı. Çelik, “Tamamı sayıldığında 31 Mart’ta olan iradeden bir değişim olmayacağını hep birlikte görüyoruz. Bugün sayım tamamlanmış olacak diye düşünüyoruz. Toplam sonuçta bir değişim olmayacağını görüyoruz” dedi.

300 SANDIK KALDI FARK 854

Bin 30 sandıktan 737'sinin yeniden sayıldığı bilgisini paylaşan Çelik, 854 farkla Bahçetepe’nin önde olduğunu belirtti. Çelik, şunları söyledi:

- Gaziosmanpaşa'da devam eden sayım, 31 Mart'ta halkımızın ortaya koyduğu iradede bir değişim olmayacağını gösteriyor.

- Güncel veriler ile; sayılan 737 sandıkta Hakan Bahçetepe başkanımız lehine 854 oy fark var. Sonuçların değişmeyeceğini bile bile yapılan bu itirazlar ve yavaşlatma çabaları, belediyelerde evrakların imha edildiği yönündeki bilgileri tekrar tekrar hatırlatıyor.

- Tüm örgütümüz her bir ilçemizde yaşanan gelişmelerin sıkı takipçisi olarak günlerdir görevlerinin başında. Halkın hakkına, iradesine göz koyanlara geçit vermeyeceğiz.

BELEDİYE ÇALIŞANLARINA UYARI

- (Tuzla) Arada 20 bin fark vardı ancak sadece 4 bin geçersiz oy vardı. Tuzla’da mazbata geciktirildi. Çeşitli ilçelerde mazbataların geciktirilmesinin sebepleri ne olabilir? Aklımıza farklı soru işaretleri geliyor.

- Gaziosmanpaşa’da da başka ilçelerde de de belediyelerde birtakım evrakların imha edildiğine, birtakım malzemelerin belediye dışarısına çıkarıldığına yönelik duyumlarımız var. Bütün belediye çalışanlarına sesleniyorum. Mazbatalarını henüz almayan belediye başkanlarımızın yöneteceği bütün belediye personellerine ve idari görevlilere sesleniyorum. Lütfen hukukun dışına çıkmayın.

- Bir çifte standartla da karşı karşıyayız. Beykoz’da ve Gaziosmanpaşa’da rakip siyasi parti itirazlar gerçekleştirdi. Gaziosmanpaşa’da sayım devam ediyor ancak Pendik’te, Arnavutköy’de, Bahçelievler’de, Fatih’te, Ümraniye’de bizim itirazlarımız reddedildi. Bizim itiraz gerekçelerimiz, daha somutken rakip siyasi partinin gerekçeleri daha soyut. Acaba yukarıdan bir siyasi baskı var mı sorusu da henüz ortada duruyor.

YSK BEYKOZ'DA YENİDEN SAYIM KARARINI REDDETTİ

Çelik ayrıca Beykoz'da CHP adayı Alaattin Köseler'in seçimi kazandığının kesinleştiğini açıkladı.

Çelik'in açıklaması şöyle:

-YSK’ya yaptığımız itiraz kabul edildi, Beykoz’da il seçim kurulunun yeniden sayım kararı YSK tarafından kaldırıldı.

-Beykoz Belediye Başkanımız Alaattin Köseler’in mazbatasını almasının önünde hiç bir engel kalmadı!

-Gaziosmanpaşa’da sayım devam ediyor. Bahçelievler, Pendik, Ümraniye, Arnavutköy ve Bahçelievler’de itirazlarımız devam ediyor. Sürecin titizlikle takipçisiyiz!

Beykoz'da CHP Adayı Alaattin Köseler yüzde 45.87 oyla seçimi kazanırken, AKP Adayı Murat Aydın ise yüzde 44.91 oyla ikinci sırada yer almıştı. 

CHP'Lİ 12 BAŞKAN MAZBATASINI ALDI, 8'İ BUGÜN, 3'Ü YARIN ALACAK

31 Mart seçimlerinde halkın oyuyla seçilen ilçe belediye başkanları mazbatalarını almaya devam ediyor.

CHP İstanbul İl Başkanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre mazbatalarla ilgili son durum şöyle:

MAZBATASINI ALANLAR

Adalar: Ali Akpolat

Ataşehir: Onursal Adıgüzel

Avcılar: Utku Çaykara

Bakırköy: Ayşegül Ovalıoğlu

Büyükçekmece: Hasan Akgün

Çatalca: Erhan Güzel

Esenyurt: Ahmet Özer

Kartal: Gökhan Yüksel

Maltepe: Esin Köymen

Sancaktepe: Alper Yeğin

Sarıyer: Mustafa Aksu

Silivri: Bora Balcıoğlu

BUGÜN ALACAKLAR

Küçükçekmece: Kemal Çebi

Şişli: Resul Şahan

Beylikdüzü: Mehmet Çalık

Kadıköy: Mesut Kösedağı

Bayrampaşa: Hasan Mutlu

Üsküdar: Sinem Dedetaş

Şile: Özgür Kabadayı

Çekmeköy:Orhan Çerkez

Tuzla: Eren Ali Bingöl 

MAZBATALARINI YARIN ALMALARI BEKLENENLER

Eyüpsultan: Mithat Özmen

Beşiktaş: Rıza Akpolat

Beykoz: Alaattin Köseler

Süreci devam eden ilçeler ise Gaziosmanpaşa, Beyoğlu

CHP'nin itiraz ettiği ilçeler: 

Arnavutköy, Ümraniye, Fatih, Pendik ve Bahçelievler.