İBB Meclisi’nin haziran ayı oturumlarında bazı sokak, meydan ve tesislerde isim değişikliğine gidildi. Bakırköy Sakızağacı Mahallesinde bulunan "Tayyare Meydanı Sokağı"na, 2004 yılında hayatını kaybeden Bakırköylü sanatçı Cem Karaca’nın adı  verildi. Karar oybirliği ile alındı.

"Esenyurt Ahmet Arif Caddesi Park ve Meydan Düzenlemesi" çalışması ile hayata geçirilen meydana da oybirliği ile  Türk edebiyatının çınarlarından Yaşar Kemal’in adı verildi.

AKP İTİRAZ ETTİ: İDEOLOJİK DURUŞU VAR

İBB’nin yenilediği Zeytinburnu’ndaki Yedikule Gençlik Kulübü Spor Tesisleri’nin adının “Yedikule Metin Kurt Spor Tesisi" olarak değiştirilmesi teklifine ise AKP’liler karşı çıktı. Spor tesisinin adı oyçokluğu ile değiştirildi. 

AKP Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş “Metin Kurt milli bir futbolcu ama daha çok ideolojik duruşu var. Türkiye Komünist Partisi milletvekili adayı olmuş. Orayla tek bağlantısı Yedikule Spor’da bir dönem antrenörlük yapmış başka bağlantısı yok. Orada yaşamış biri değil. İdeolojik anlamda bu ismin verildiğini düşünüyoruz. Bu nedenle muhalefet şerhi koyuyoruz” dedi.

“DÜŞÜNCELERİMİZİ AYNI OLMAYABİLİR”

CHP’li Meclis Üyesi Can Çobanoğlu şunları söyledi: 

“Metin Kurt, hepimiz  için spor anlamında idol olmuş bir isim. Sahada rakibine olan saygısı, efendiliği, hakkaniyetli davranışlarıyla spor camiasının örnek kişilerinden biridir. Fikirlerimiz ne olursa olsun eğer hizmet ettiğimiz alan spor ise  örnek olmuş kişilerin isimlerinin yaşatılması önemli.

Düşünceleriniz, hayata bakışınız aynı olmayabilir ama fikir özgürlüğü varsa eğer bu ülkede futbolda sendikalaşmayı ilk kez gündeme getiren arkadaşlarını haklarını koruyan bir insanın adının o komplekse verilmesinin uygun olduğu görüşündeyim” diye konuştu.

CHP Grup Sözcüsü Gencay Özcan da “Sadece düşüncesi, hayata bakışı kendilerinden farklı diye Türk sporuna katkı vermiş, futbolda örgütlenmeyi savunan bir insanın bu ülkeye yapmış olduğu katkıyı görmezden gelmeleri gerekmez.

İdeolojik gerekçelerle isminin buraya verilememesini insani bulmadım, kendilerine de yakıştıramadım” 

AKP’li meclis üyesi Muhammet Kaynar da mevzuata göre bir yerine var olan isminin değiştirilebilmesi için gerekli üçte iki çoğunluğun sağlanamadığını savundu. Ancak itirazı kabul görmedi, oylama yapıldı. Ve oyçokluğu ile tesise Metin Kurt’un adı verildi.


Metin Kurt

 İMAMOĞLU TALİMAT VERMİŞTİ

 İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da üniversite yıllarında antrenman yaptığı Yedikule Spor Tesisleri, İBB tarafından baştan aşağı yenilenmişti. Geçtiğimiz ocak ayında tesisin açılışı sırasında İmamoğlu’na Türk futbolunun unutulmaz sol açıklarından merhum Metin Kurt’un da eski bir Yedikulespor yöneticisi olduğunu bilgisi verilmişti.

Bunun üzerine İmamoğlu, “Metin Kurt hem özel bir sporcu hem de hak ve hukuk koruma konusunda, sadece futbol değil, bütün Türkiye'de özel bir konuma sahip. Arkadaşlarım inceliyorlar, baksınlar. Böylesi değerli bir ismin burada yaşatılması güzel olur. Metin Kurt çok özel bir insan” demişti.