Aksaray Üniversitesi Sabire Yazıcı Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğrencisi Mine Nur Uysal, 3 Aralık'ta arkadaşı İrem Koyuncu ile marketten alışveriş yaptıktan sonra yurda gitmek için yolun karşısına geçmek isterken 06 KFT 11 plakalı otomobilin çarpması sonucu yaşamını yitirdi. Otomobili son anda fark eden İrem Koyuncu ise geri çekilerek kurtuldu.

Mine Nur'u çarptıktan sonra aracıyla 90 metre sürüklediği belirlenen araç sürücüsü Gencay Kavlak, sevk edildiği hakimlikçe tutuklandı.

ARKADAŞLARI EYLEM YAPTI

Mine Nur Uysal'ın ölümü sonrasında, Aksaray KYK kız yurdunda kalan öğrenciler ihmal olduğu gerekçesiyle eylem yaptı.

MÜDÜRDEN SKANDAL SÖZLER

İddiaya göre KYK Yurt Hizmetleri Müdürü Harun Koç, kazanın yaşandığı akşam ağzında sakızıyla üniversiteli öğrencilerin karşısına geçerek, "Mine Nur'un o saatte markette ne işi var? Aşağıda kantin yok muydu? Buradan geçen araçların sebebi sizsiniz. Sizler kuyruk sallamasanız bu araçlar buradan geçmez. Bedeninizi satıyorsunuz" şeklinde tepki çeken söylemlerde bulundu.

Koç’un sözleri  öğrencilerin tepkisini çekerken, Müdür Koç bir connect aracın bagajına binerek yurttan çıkmak istedi fakat öğrenci engeliyle karşılaştı. Daha sonra yola kadar yürüyen Koç, öğrencilerle tartışma yaşadı.

YÜZLERCE ÖĞRENCİ PROTESTO ETMİŞTİ

Geçtiğimiz gün de 15 Temmuz Milli İrade Meydanı'nda toplanan yüzlerce öğrenci Uysal'ın ihmal sonucu öldüğünü belirterek Müdür Koç'u da protesto etmişti. Öğrenciler ayrıca AKP’li Aksaray Belediyesi’ni de yurt etrafında yeterli önlem almamakla suçlamıştı.

Yaşananların ardından Aksaray Valiliği de konuyla ilgili soruşturma başlattı.

MÜDÜR AÇIĞA ALINDI

CHP Aksaray eski İl Başkanı, CHP Parti Meclisi Üyesi Ali Abbas Ertürk, KYK Yurt Hizmetleri Müdürü Harun Koç’un açığa alındığını ifade etti. Ertürk, şunları söyledi:

- Öncelikle bu Aksaray’da olan ilk kaza değil. Olay yerinde üniversite öğrencilerimizin anlattıklarına bakarsak trafik ışıkları yok, yaya geçidi yok, kasis yok. Belediyenin yapması gereken aydınlatma yetersiz ve genç kızlarımızın bulunduğu alan karanlık bir alan. Henüz üniversite öğrencilerimiz arkadaşların acısını yaşarken yurt müdürünün olay yerine gidip söylediği iddia edilen sözler daha vahim.

"GENÇLERİN HAYATINI SORGULAYAMAZ"

- Yurt müdürünün ağzında sakızla olay yerine gidip lakayıt bir şekilde öğrencilerimize, 'Bu saatte niye buradaydınız? Dışarıya niye çıktınız? Yolun karşı tarafına niye geçtiniz? Siz dışarıda dolaştığınız için bu erkekler burada arabalarla dolaşıyor' şeklinde çok çirkin laflar söylediği iddia edildi.

- Oradaki öğrencilerimizin barınma, beslenme, güvenlik ihtiyaçlarını karşılaması gereken yurt müdürü ve yurt yetkilileri; ahlak zabıtalığına soyunup bir ahlak bekçisi gibi gençlerimizin özel hayatını sorgulayamaz. Tepkilerin ardından Harun Koç'un görevinden uzaklaştırıldığı bilgisini aldık.