İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Trabzon'da konuştu. Ak "Bu seçimde biz kendimizi doğru anlatabilirsek, seçmenimiz Türkiye'de yaşanan bu gri atmosferden kurtulmayı arzu ediyor. Bir üçüncü seçeneğe ihtiyaç var. Genel İdare Kurulumuzun aldığı 14 evet, 35 hayır ile biz yalnız, üçüncü bir yolu oluşturmaya gayret edeceğiz" dedi. Akşener, İstanbul Milletvekili Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu'nun istifası hakkında ise "Ayşe Sibel Hanım partimizden benim gözümde en son ayrılacak arkadaşım diyebilirdim" değerlendirmesinde bulundu. 

"BU SİSTEM KUTUPLAŞTIRMAYI ARTIRDI"

Partisinin Trabzon İl Başkanlığı'nda konuşan Akşener, şunları söyledi:

- "Bu sistemin (Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi) getirdiği yüzde 50 artı 1 sistemi Türkiye'de kutuplaştırmayı çok daha derinleştirdi. Yerel seçimler hepimiz açısından seçmenin derdinin konuşulduğu, seçmenin talepleri üzerinden projeler yapılıp onun yarıştığı, rekabetin tamamen hizmet üzerinden yapıldığı bir seçim dilini bu seçimde biz beraberce başarabilirsek seçmen kazanır. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ortaya çıkan 50 artı 1 mecburiyeti yerel seçimlerde olmadığı için bari bu seçimlerde, 'sen şucusun, bucusun' denmeden Trabzon'un derdi nedir, belediye eliyle hangi hizmetler yapılabilirin konuşulduğu bir seçim atmosferine Türkiye'nin ihtiyacı var.

"KAVGA ETMEDEN 9 SAAT TOPLANTI YAPTIK"

- Bu seçimde biz kendimizi doğru anlatabilirsek, seçmenimiz Türkiye'de yaşanan bu gri atmosferden kurtulmayı arzu ediyor. Bir üçüncü seçeneğe ihtiyaç var. Genel İdare Kurulumuzun aldığı 14 evet, 35 hayır ile biz yalnız, üçüncü bir yolu oluşturmaya gayret edeceğiz. Hür ve müstakil olarak seçime gireceğiz. Eğer biz kendimizi doğru anlatabilirsek; 30 yıldır aktif politika yapıyorum, ilk defa bir siyasi parti partide GİK üyelerinin birbirlerine argümanlarla hitap ettiği, kavga etmeden, hakaret etmeden argümanlarla birbirini ikna etmeye çalıştığı 9 saatlik bir toplantı yaptık.

"İMA BİLE YAPMADIM"

- Demokrasinin tam anlamıyla uygulandığı ve çıkan sonuca da hepimizin uyacağımızı söylediğimiz, genel başkan olarak benim ima bile yapmadığım, arkadaşlarımızın kendi arasında aldığı bir karardı. Bu kararda 'evet' ya da 'hayır' kullanmış arkadaşlarımızın hepsiyle gurur duyuyorum. Türkiye'de bu bir ilktir. Partimiz kurumsallaşma konusunda bizden eski siyasi partiden çok daha fazla demokrasiye inanan, uygulayan ve kurumsallaşma konusunda da daha eski partilere fark atan bir siyasi parti olmuş durumda."

"BU KARARIN SONUÇLARI BİZİ İLGİLENDİRİYOR"

CHP'nin yerel seçimde ittifak kurma teklifinin İYİ Parti Genel İdare Kurulu tarafından oy çokluğu ile reddedilmesiyle ilgili hem Cumhur İttifakı'nı destekleyenler hem de Millet İttifakı'nı desteklediğini iddia edenlerin hakaretlerine maruz kaldıklarını anlatan Genel Başkan Akşener, bu konuda sert mesajlar verdi, şunları söyledi:

- "Ve 24 saat çok ilginç bir şekilde benim şahsımda arkadaşlarıma, sizlere hakaret ediliyor. Biz alışkınız, bize ‘abi’ dediklerimiz, dost bildiklerimiz ‘Mezhebi gayri sahihler’ dedi. Şerefsiz bunları diyenler ama dediler. Bize her şeyleri yaptılar ama bizi yıkamadılar, vatandaşın gözünde yok edemediler. Biz İYİ Parti olarak ülkeyi yönetmeye talibiz. Mesele şu, biz bir karar aldık, 9 saat konuştuk. Ne bir belediye başkanına, ne CHP’ye en küçücük bir haksızlık, en küçücük bir hakaret, en küçücük incitici cümle, kelime, harf sarf etmeden kendi aramızda konuştuk ve biz bu seçimlere ‘Nasıl gitmeliyiz’ dedik. Tam 9 saat konuştuk. 

- Bu ülkede böyle bir siyasi parti yok. Bütün arkadaşlarımla gurur duyuyorum. Ben bir tek kelime etmedim. Sadece söz verdim, ’14 kişi işbirliğine ‘evet’ dedi, 35 kişi ‘hayır’ dedi. Böyle bir karar çıktı. Gizli oy kullanıldı. Arkadaşlar birbirini ikna etmeye çalıştı. Elinizi tutan mı oldu? Bu demokrasidir. Bu demokrasinin içselleştirilmiş halinden bahsediyorum. Bu kararın millet nezdinde sonuçları bizi ilgilendiriyor.

- Milletimiz bu karara teveccüh ederse adaylarımızı seçecek, ‘Yanlış yaptın ey Meral Akşener’ diyorsa onun da sorumlusu karşınızda duran kişiye ait. Elbette başüstüne diyeceğiz. Ama anlayamadığım, anlamlandıramadığım hem Cumhur İttifakı'nı destekleyenler hem masada bulunup CHP’yi desteklediğini iddia edenler küfür ediyorlar. Gerçekten anlayamıyorum. Yahu bu kararı verecek olan milletimiz. Siz de küfür etmek, iftira atmak yerine proje üretin kardeşim. Milletimizin dertlerine yönelik çalışma yapın."

"BU KAFAYLA GİDİLSİN ASKERE, GÖRECEĞİZ NASIL ALACAKLAR TESKERE"

2028 yılını hedeflediklerini ifade eden Akşener, konuşmasını şöyle sürdürdü:

- "Biz an itibariyle bunların dışına çıktık, çıkmaya kararlıyız. Biz adaylarımızla, adaylarımızın gayretleriyle milletimizin gönlüne, milletimizin kalbine dokunmak ve milletimizin oylarını almak için yola çıktık. Bunun neticesinde 2028’de bu ülkenin başına ben olurum ya da bir arkadaşımız olur bu ucube sistemi değiştirmek üzere Cumhurbaşkanı seçeceğiz. Hedefimiz budur. Yani biz ülkemiz adına yeteri kadar fedakarlık yaptık, gayret sarf ettik. Kendi başımıza hür ve müstakil olarak seçime gitmek istiyoruz. Bunun kararını doğruluğunu, eğriliğini milletimiz karar verecek. Ama ben bir köy kızı olarak biliyorum ki öyle kalın kalın parmaklarını sallayanlar, köylerde, küçük ilçelerde şehirlerin yanlarında nasıl mide bulandırdığını ben bilirim. Bu kafayla gidilsin askere, göreceğiz nasıl alacaklar teskere."

"EN SON AYRILACAK ARKADAŞIM DİYEBİLİRDİM"

Akşener açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İstanbul Milletvekili Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu'nun istifasının sorulması üzerine Akşener şu yanıtı verdi:

- Bizim partimizden ayrılan hatta ayrılırken bana iftira atan, hakaret eden arkadaşlarımız dahil hiç kimsenin aleyhinde ne yorum yaptım ne de onu üzecek, zora sokacak herhangi bir davranışım olmadı. Ayşe Sibel Hanım partimizden benim gözümde en son ayrılacak arkadaşım diyebilirdim. Parti kurulurken o dönemin şartlarında gelip bize kurucu oldu. Kararına saygı duyuyorum. Demokrasi üzerinden bakıldığında Sayın Yanıkömeroğlu alınan karardan hoşlanmayabilir ona da saygı duyuyorum. Kendisine başarılar diliyorum.

TRABZON BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI AÇIKLANDI

Konuşması sonrası Akşener, belediye başkan adaylarını duyurdu. Buna göre İYİ Partiden Trabzonda kesinleşen belediye başkan adayları ise şu şekilde:

Muhammet Erkan (Trabzon Büyükşehir), Mustafa Bıyık (Yomra), Ayhan İşçi (Çaykara), Turan Konak (Maçka), Ayhan Pala (Ortahisar), Faruk Beldüz (Şalpazarı)