"Sözcü TV’de Ece Üner’in sunduğu "Sözün Gücü" programının 07.06.2024 tarihinde yayınlanan bölümüne katılan Cemal Enginyurt tarafından tümüyle gerçek dışı, asılsız ve mesnetsiz iddialar ileri sürülmüştür. Bu tahkir amacı taşıyan iddia ve beyanlara karşı açıklama yapma gereği hasıl olmuştur.

Cemal Enginyurt, bu programda Fatih Akşener’i kastederek “İşi gücü olmayan çocuk Fransa'dan yalılar aldı. İşi gücü olmayan çocuk Beylerbeyi'nden çok güzel oturacak ev aldı. İşi gücü olmayan çocuğun ortaya koyamadığı, çıkaramadığı güzel arabaları var. Babasının güzel arabaları var ama biz geçmişini de biliyoruz.” şeklinde yalan ve dayanaksız iddialarda bulunmuştur.

Cemal Enginyurt’un iddia ettiği gibi Fatih Akşener’in “Fransa’da yalısı” yahut Beylerbeyi'nde “çok güzel oturulacak evi” yoktur. Şahsına ait TOGG marka aracı dışında aracı da yoktur.

Cemal Enginyurt bu programın devamında “…2004 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olan Meral Akşener, Milliyetçi Hareket Partisi'nin adayı Meral Akşener'in o gün Aydın Doğan'a tazminattan dolayı 140 milyar borcu vardı. Sayın Bahçeli ödedi borcunu. Sayın Bahçeli ödedi, hiç de söylemedi ödedim diye. Böyle de kibar bir adamdır ha, böyle de beyefendi bir insandır, hiç söylemez. Ben söylüyorum. Yalanlasınlar, çıksınlar. 2004 Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olduğu dönemde...” biçiminde hayal ürünü söylemlerine devam etmiştir. İlgili olayın yaşandığı dönemin tanıkları olan Sayın Devlet Bahçeli ve Sayın Aydın Doğan tarafından bilindiği üzere, bu asılsız iddianın hiçbir gerçekliği yoktur. Şahsım ve ailem adına, Sayın Devlet Bahçeli tarafından Sayın Aydın Doğan’a herhangi bir ödeme yapılmamıştır.

Cemal Enginyurt uzunca bir süredir, şahsım, ailem ve yakın çevrem hakkında, asılsız ve gerçek dışı ithamlar, iddialar ileri sürmektedir. Cemal Enginyurt’un dile getirdiği bu iddia ve ithamların, tahkir ve atıf cürüm mahiyetinde olduğu ortadadır. Bu iddiaların hiçbir gerçekliği yoktur. Cemal Enginyurt’un kendi hayal dünyası içerisinde oluşturduğu beyanları kesinlikle kabul etmiyoruz.

Yalan haberin yayılması ve halkın yanlış bilgilendirilmesi amacıyla yapılan ve “çamur at izi kalsın” anlayışıyla sergilenen, atıf cürüm ve tahkir niteliğini haiz bu davranışlara karşı tarafımızca yasal yollara başvurulacaktır. Şahsın bu iddia ve ithamlarını hukuk önünde ispatlaması gerekir.

Bu nedenle 07.06.2024 tarihinde şahsımı ve ailemi küçük düşürmeye yönelik beyan ve ifadeler içeren program, itibarımı zedelemekte, şeref, onur ve saygınlığıma gölge düşürme amacı taşımaktadır.

Cemal Enginyurt’un ileri sürdüğü asılsız ve iftira niteliğindeki hususların doğru olmadığının kamuoyu tarafından anlaşılması, dedikodu ve yanlış bilginin daha fazla yayılmasını önlemesi ve şimdiye kadar bu yayın nedeniyle yanlış bilgilendirilen kamuoyunun, ortaya atılan iddiaların gerçek dışı olduğunu öğrenmesi için işbu açıklamamızın, tekziben yayınlanmasını rica ederim.

Meral Akşener"