Rust isimli filmin çekimleri sırasında ABD’li oyuncu Alec Baldwin’in görüntü yönetmenini öldürmesiyle davada yeni bir gelişme yaşandı. Davaya giren raporun ardından ünlü aktöre 'kasıtsız adam öldürme' suçlaması yöneltildi.

Hem başrolünde oynadığı hem de yapımcısı olduğu Rust filminin Ekim 2021'deki çekimleri sırasında, kuru sıkı olduğunu düşündüğü tabancayla ateş eden aktör Alec Baldwin, 42 yaşındaki görüntü yönetmeni Halyna Hutchins’in ölümüne sebep oldu.

Yönetmen Joel Souza da olayda yaralandı ancak hayatta kaldı. Baldwin olay sonrasında şoka girerken, silahın dolu olduğunu bilmediğini söyledi ve silahtan sorumlu kişilere dikkati çekti. Ünlü oyuncu suçlamaları reddetti ve tetiği çekmediğini savundu.

2023 yılının nisan ayında davanın görülmesinden kısa bir süre önce Baldwin’e yöneltilen 'kasıtsız öldürme suçlaması' düşürüldü.

Ancak daha sonra savcıların talebiyle olayda kullanılan silahla ilgili daha fazla adli tıp testi gerçekleştirdi. Dosyaya giren adli tıp raporunda Baldwin’in elindeki Colt.45 silahının sadece tetiğin çekilmesi durumunda ateşlenebileceği belirtildi.

'KASITSIZ ADAM ÖLDÜRME' SUÇLAMASI

Bu gelişmenin ardından Alec Baldwin’e yeni bir suçlama yöneltildiği açıkladı.

Görüntü yönetmeninin öldürüldüğü New Mexico eyaletinde mahkeme jürisi,  Baldwin’i ‘kasıtsız adam öldürme’ ile suçladı.

Baldwin'in avukatları Luke Nikas ve Alex Spiro, müvekkilleri adına bir açıklama yaparak "Mahkemede gününü sabırsızlıkla bekliyoruz" dedi.

5 YILA KADAR HAPİS TALEP EDİLEBİLİYOR

'Kasıtsız adam öldürme' suçlaması, sanığın yasal ama tehlikeli bir şey yaparken ihmalkar veya tedbirsiz hareket etmesi sonucu meydana gelen ölüm olayını kapsıyor.

New Mexico yasalarına göre, 'kasıtsız adam öldürme' suçlaması, 18 aya kadar hapis ve 5 bin dolar para cezasıyla sonuçlanabilen 4. derece suç kabul ediliyor.

Yasalar, bu suçun silahla işlenmesi durumunda zorunlu 5 yıl hapisle sonuçlanabilecek bir hükmü de içeriyor.

AİLESİYLE ANLAŞMIŞTI

Kazadan sonra soruşturmaya ve davalara konu olan Baldwin, Ekim 2022’de, kendisine ve film şirketine karşı Şubat 2022’de açılan dava üzerinde, Hutchins'in ailesi ile anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.

Baldwin ile aile üyeleri arasında varılan anlaşmanın detayı hakkında bilgi paylaşılmazken, kazada hayatını kaybeden kameramanın eşi Matthew Hutchins, "Baldwin'e veya yapımcılara karşı suçlama veya ayıplamada bulunmaya niyetim yok. Hepimiz Halyna'nın ölümünün korkunç bir kaza olduğuna inanıyoruz" ifadelerini paylaşmıştı.