Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, Yüksek Divan Kurulu üyeleriyle bir araya geldi.

2 Nisan'daki olağanüstü genel kurul öncesi, divan kurulu üyeleriyle istişare yapmak için buluşan Başkan Ali Koç, gündemdeki konularla ilgili önemli ifadeler kullandı.

PFDK sevklerinin henüz açıklanmamış olmasına dikkati çeken Koç, Trabzonspor maçında yaşanan olaylar nedeniyle, TFF'nin Fenerbahçeli oyunculara ceza verme hazırlığında olduğunu söyledi.

Fenerbahçe'nin siyasetin içine çekildiğini söyleyen Ali Koç, 3 Temmuz'da yaşananlar nedeniyle devletin Fenerbahçe'ye borcu olduğunu dile getirdi. Trabzon maçındaki olaylar için Trabzon emniyetini suçlayan Koç, "Trabzon emniyetinin büyük zaafı olmuştur. Emniyet müdürünün hala görevde olması bize de bir mesajdır." dedi.

Ali Koç'un açıklamaları:

"Fenerbahçe Spor Kulübü için iki tane ekstrem var. Biri hiçbir şey yapmadan devam etmek, bana sorarsanız en kötü seçenek bu. En ekstremde de, bir müddet futbol faaliyetlerini durdurmak. Bu iki ekstrem arasında muhtelif alternatifler var. İnsanlarla konuştukça yeni fikirler geliyor. Bunu 1-0 oyunu olarak görmemek lazım."

Fenerbahçe kendisine reva görülen muameleye isyan ettiği için, camia olarak belli konularda karar almak üzere salı günü toplanıyor. Görüşmelerimiz oldu. Şu anda Fenerbahçe Spor Kulübü'ne asil üye olarak hizmet etmiş 200 üye var. Onların yaklaşık 100'üyle istişare ettik. Dün Ankara'da yüksek yargı mensuplarıyla toplantı yaptık. Bugün sizlerden görüşler alacağız.

"SANMAYIN Kİ DUYGUSAL KARAR ALDIK"

"Sponsorlarımızla toplandık. Ne karar verirsek verelim sponsorlukları devam ettirip ettirmeyeceklerini sorduk, bazıları daha da fazla vereceklerini söyledi. Yarın Samandıra'da bu oyunun öznesi olan futbolcularımız ve teknik kadromuzla buluşacağız. Sanmayın ki duygusal bir karar aldık ve düşünmeden taşınmadan 2 Nisan'ı bekliyoruz. Hep beraber en aklıselim kararı vereceğiz."

"TRABZON'DAKİ OLAY ORGANİZE"

"Trabzonspor maçı bardağı taşıran damladır. Trabzon'daki olay tamamen organize, belli bir amaç ve hedef doğrultusunda, o amaç da bizi bir kez daha şampiyonluktan etmek. Bu Trabzonspor'un amacı demiyorum. Ama organize kötülüğün tavan yaptığı örneklerden bir tanesi."

"GÜVENLİK ZAFİYETİNİ KİMSE AÇIKLAYAMAZ"

"Niye böyle düşünüyoruz? Olağanüstü bir güvenlik zafiyeti var. Bu güvenlik zafiyetini kimse açıklayamaz. Derbilerin nasıl olduğu, gergin geçtiği biliniyor. Özellikle Trabzonspor-Fenerbahçe derbilerinin bilindiği ortamda, statta polis olmaması, bizim açımızdan açıklaması olacak konu değil."

"HİÇ ÜST ARAMASI OLMAMIŞ"

"Burada polis yoktu. Pet şişeler sahaya atılıyordu. Ramazan diye pet şişe dediler. Trabzonlu dostlarımızla konuştuk, hiç üst araması olmamış. Karadeniz insanı merttir. Maskeyle maça gittiğini hatırlamıyorum. Dolayısıyla gördük ki, bir kez daha Fenerbahçe Spor Kulübü'nün şampiyonluk hedefleri ellerinden alınacaktı. Batshuayi golü atmasaydı ne olacaktı? İsmail Kartal elinde tutamadı oyunu, teknik, taktik..."

"EMNİYET MÜDÜRÜNÜN GÖREVDE OLMASI..."

"Bize göre bu organize işti. Trabzon Emniyeti maça polis tahsis etmiyorsa, tahsis ettiği polisleri stadın dışında bekletiyorsa, Trabzonspor ne yapsın. Bize göre Trabzon emniyetinin büyük zaafı olmuştur. Emniyet müdürünün hala görevde olması bize de bir mesajdır. Takım 2-0 önde, futbolcuların can güvenliği için hocamıza 'istediğin an takımı çekebilirsin' mesajı verme ihtiyacı hissediyorum. E Trabzon emniyeti, siz görmüyor musunuz? Belliydi bu noktaya geleceği. Biz İstanbul'dan geliyoruz takımın güvenliğini sağlamak için, öyle küçük bir şehirde ikinci yarıda gerekli polis önlemi alınmıyor. Çok enteresan."

"TÜRK FUTBOLUNUN EN AŞAĞILIK SEZONU"

"Bana göre Türk futbol tarihi, bundan daha aşağılık bir sezon yaşamamıştır. Bu sezonda yaşananların hepsine bakın, başka ülkelerde 50 senede olmuyordur. Biz bunları 4-5 ay içinde yaşadık. Tarihimizin en iyi sezonunda, üç kupa hedefine giderken, bu ligde nasıl devam edeceğiz, yoksa etmeyelim mi diye tartışıyoruz."

"DEVLET BÜYÜKLERİNİN GÖZÜNÜN ÖNÜNDE"

"Bunların hepsi devlet büyüklerimizin gözünün önünde yaşanıyor. Benim anlayamadığım şey bu. Yeni görüntüler sızdı. Eğitim toplantısında. Bir hakem fiziki saldırıda bulunduğun zaman kamu görevlisi olduğu için ona göre yargılanıyorsun. E bunlar kamu görevlisi ise, hata yaptım diyor. VAR'dakine soruyorlar, ruh halimi hatırlayamıyorum, beklenti olduğu için diyor. Bu adam göreve ihmalden yargılanamaz mı? Bizim de videomuz var. Adam böyle gördüm diyor, arkasında duruyor kararın. Ondan önce penaltımızın verilmemesi var."

"FUTBOLCULARA CEZA VERECEKLERMİŞ"

"Anlıyor musunuz yabancı hakem ısrarımızı. Yabancı hakem olsaydı maçı oynatır mıydı? Mümkünatı yok. Futbolcularımıza ceza vereceklermiş. Onların menfaatleri açısından inşallah vermezler. Çünkü Türk futbolu uluslararası alanda çok büyük sıkıntıya girer."

"LİNÇ Mİ EDİLMESİ GEREKİYORDU?"

"Şimdi kılıfına uydurmaya çalışıyorlar. Bu maçta da Fenerbahçe'ye nasıl ceza vereceğiz diye uğraştılar. Fenerbahçeli oyuncuların linç mi edilmesi gerekiyordu? O bayrak Mert Müldür'ün vücuduna girince mi işin ciddiyetini anlamamız gerekiyordu. Yoksa otobüsümüz viyadükten uçsaydı mı ciddiyeti anlayacaktık?

"AZAMİ GAYRET GÖSTERİYORUZ"

"Trabzonspor maçında yaşananlar bardağı taşıran son damla oldu. İki kulüp de gerginlik olmasın diye dikkatli hareket ediyor. Birbirimizle bilgiler paylaşıyoruz. Yanlış bilgilendirme, gaza gelme, taraftar baskısıyla işi daha kötü yerlere götürmemek için azami gayret gösteriyoruz."

"PENDİKSPOR'UN BAŞKA BÖYLE MAÇI VAR MI?"

"Sevkler olmadı. Niye olmadı diyoruz, 'merak etmeyin olacağı zaman tedbirsiz olur, Adana maçını etkilemez' diyorlar. Ayın 7'sinde maç var, ona mı hazırlıyorsunuz? Bir hafta geriye gidelim, Pendik maçı. Zorbalıkla orada da şampiyonluk şansımız gidiyordu. 2006 Denizli'de maçı durdurarak çaldıkları şampiyonluğumuzdan daha çok durdu maç. İlk 45 dakika 16 dakika top oynandı, uzatmalarla 56 dakika, 23 dakika oynandı. Nasıl bir takım maç kazanacak?"

"DEVLETİN FENERBAHÇE'YE BORCU VAR"

"Pendikspor'un başka maçı var mı? Aslında 1 hafta evvel de organizasyon yapıldı bize. 3 Temmuz'u yaşadık, kimse yanımızda değilken dimdik ayakta durduk. Devletin Fenerbahçe Spor Kulübü'ne borcu vardır 3 Temmuz'dan. Övmeye gelince övüyorsunuz. Ne oldu bizim kayıplarımız? Bir rakibimizi öne çıkarmak için her türlü yola başvurdunuz. Kim Şampiyonlar Ligi'ne iki kere yollanmadı? Sadece oradan 70 milyon Euro."

"2007'de Ali Sami Yen'e şampiyon gittik, 19 polis yaralandı, birinin gözü kör oldu. O maç da iptal edilmedi. 2013-14 şampiyon olduk, tam psikolojik travmadan kafamızı kaldırdığımızda, liderin 2 puan gerisindeyken yaşananları biliyorsunuz. Sonra takımı toparlayamadık. Biz nasıl toparlayacağımızı da bilmiyoruz. Orada da şampiyonluk gitti. Belki otobüs kurşunlanmasaydı bambaşka bir şey konuşacaktık."

"NİYE FAİLİ MEÇHUL?"

"Şimdi bu niye faili meçhul? Herkes bulunuyor, istendiği zaman. En küçük tweet atan bulunuyor. Türkiye Cumhuriyeti'ni dünyaya rezil edecek suikast girişimi, Allah'tan muvaffak olmadı. Olsaydı ne olacaktı? O zaman mı bulunacaktı? Devletimize soruyorum. Kaç kere bu kürsüye çıkıp bunların bulunmaması ayıptır dedik. Belki onu bulsalardı, bugün bir sürü şeyi konuşmuyorduk."

"SİYASETİN İÇİNE ÇEKİYORLAR BİZİ"

"Deprem oluyor, sonra ligler başlayınca üç büyük kulübün stadında hükümete tepkiler oluyor. Sonra Fenerbahçe Spor Kulübü taraftarlarına deplasman yasağı getiriliyor. Niye öbürlerine gelmiyor da bize geliyor? Fenerbahçe stadında ekstra bir şey mi oldu? Bizi çekiyorlar siyasetin içine."

"YALAN MAKİNESİNİ BOZAR"

"Deprem için yardım yaparken bile, biz konteyner üstüne 115 milyon lira topladık, sağolsun, Allah razı olsun. 1000 konteynerlik katkı sağladık. Konut için yarışalım, Fenerbahçe ve Galatasaray yarışırsa daha büyük gelir toplarız dendi. Konut 2.2 milyon, 250 konut, 500 milyonun üstünde. Biz yapamayız, o kadar para yok dedik. Biz yapacağımız şeyi yaparız dedik. 'Ne olacak 50-100 tane yaparsın' diyor, o hayatı olan şahıs. Bunu yalan makinesine bağlayın, makineyi bozar."

"SAHURA KADAR BERABERİZ"

"Canımızdan çok sevdiğimiz Fenerbahçe için önemli kararlar alacağız. Bunu bir karar olarak görmeyin. Bir veya sıfır değil. Ligden çekilirsin çekilmezsin, arada alınacak başka kararlar da var. Beraber yapmalıyız.Tüm fikirlerin ekonomik ve hukuki boyutlarını anlatacağız. Zamanınızı geniş tutun. Sahura kadar beraberiz. Bir 45 dakika iftar arası olacak. Süre kısıtlaması kesinlikle istemiyoruz. Tarihi bir dönemeçten geçiyoruz."