Fenerbahçe'de kritik seçim için geri sayım sürerken, adaylardan eski Başkan Aziz Yıldırım’dan sonra, mevcut Başkan Ali Koç da SÖZCÜ’nün sorularını yanıtladı.

Koç, Yıldırım’ın “Fenerbahçe Başkanı havaya kuru sıkı ateş etmez! ‘Ligden çekileceğiz’ beklentisiyle 22 bin kongre üyesini topladılar. Üyeler aldatılmışlık duygusuyla stattan ayrıldı” şeklindeki eleştirilerine yanıt verirken şu ifadeleri kullandı:

“Aziz Yıldırım'a en çok katıldığım ifade ‘Fenerbahçe Başkanı kuru sıkı atmaz’ söylemi. O zaman kendisine sormak gerek: 4 Nisan 2015’te takım otobüsümüz kurşunlandıktan sonra ‘Failleri bulunana kadar maçlara çıkmayacağız’ dediğiniz halde, 1 hafta sonra neden çıktınız? Camiamızda 26 yıldır kuru sıkıyı kimin attığını herkes bilir. Biz atmayız. Trabzon’daki linç girişiminin üstünün örtülmesine izin vermedik.”

"FENERBAHÇE'Yİ YALNIZ BIRAKTI"

Koç, Yıldırım’ı eleştirilerini şu ifadelerle sürdürdü:

“2018’de başkanlığa seçildiğim gün elimizi bile sıkmamıştı. Sonra hem mazbata törenine gelmedi hem de devir teslim süreci yaşanmadı. Beni değil Fenerbahçe’yi yalnız bıraktı. Şimdi kendisi tekrar aday ve benimle ilgili çok çirkin iftiralarda bulundu. Mangalda kül bırakmayan birisinin yüz yüze gelmekten imtina etmesini Fenerbahçelilerin vicdanına bırakıyorum.”

"CAMİA TEHDİTLERİ UNUTMAZ"

“Arkamda Türkiye’nin en büyük camiası var. ‘Yalnız kalıyorum’ dersem taraftara haksızlık etmiş olurum. Ama Aziz Yıldırım ve ekibi bırakın yanımızda olmayı sürekli karşımızda durdular. İrfan Can Kahveci şikayeti, Jose Mourinho’nun menajerine açıktan para verdiğimi iddia etmesi... Fenerbahçe Başkanı’na yaptığı ‘Seni bu seyirci ile göndereceğim’ tehditlerini Fenerbahçe camiası bunları unutmadı, unutmaz da..."

"MOURINHO SENARYOMUZ HAZIRDI"

Yeni hoca Jose Mourinho ile ilk olarak Mario Branco’nun temas kurduğunu dile getiren Ali Koç “Her konuda en iyi ve en kötü senaryonun altyapısını hazırlıyoruz. Günü geldiğinde şartlara göre uygulamaya koyuyoruz. En iyi senaryo şampiyon olmaktı. Uygun senaryomuz hazırdı. Şampiyon olmamamız durumundaki B planı da hazırdı. Mourinho ile temasımız oldu ama pazarlık yapmadık. Sonunda imzaları attık. Beklentimiz ligde şampiyonluk ve Avrupa’nın iki büyük kupasında gruplardan çıkacak şekilde gidebileceğimiz seviyeye kadar ilerlemek” dedi.

"PRANGALARDAN KURTULDUK"

“Sportif anlamda başarısız bir yönetim ifadesini kabul etmem ama futbol şubemizde başarısızlık var görüşüne katılırım. Futbolda 1 şampiyonluk dahi kazanabilseydik diğer yaptıklarımızın değeri daha iyi anlaşılacaktı. Mali anlamda yaptıklarımız ortada. 612 milyon Euro’luk borcumuzu 307 milyon Euro seviyelerine indirdik. Kulübü devraldığımızda 2017-18’de takımımızın kadro değeri 75 milyon Euro idi. Şu an 200 milyon Euro. Şu an CAS’ta hiçbir dosyamız yok. Artık Fenerbahçe’nin dönemi başlıyor. Mali açıdan elimiz kolumuz bağlı iken hareket alanımız kısıtlı idi. Prangalarımızdan kurtulduk. Mourinho ile anlaştık. Seçildiğimiz takdirde, transferlerimiz devam edecek.”

"BATAKLIĞIN KURUTULMASI LAZIM"

“Bildiğim kadarıyla TFF’de en son 2 adaylı seçim neredeyse 20 yıl öncesinde Ayhan Bermek ile Haluk Ulusoy’un yarıştığı seçimlerdi. Türk futbolunun artık daha demokratik bir ortamda nefes almaya ihtiyacı var. Büyükekşi aday olursa yönetimi ibra etmeyeceğiz. Aday olur seçilirse mücadelemiz kat be kat artacak. Daha önce yaşanmamış skandalların hepsini tek sezonda yaşadık. Sahadan çekilen takımlar, bir kulüp başkanının hakem yumruklaması, Riyad krizi, hakem toplantısında sızan görüntüler. Ancak Türk futbolunun içinde bulunduğu sorun, sadece Mehmet Büyükekşi ekseninde açıklanamaz. Topyekûn bataklığın kurutulması gerekiyor.”

"KONGREDE KAZANAN FENERBAHÇE OLACAK"

“Kongrede başkan adaylarının olması Fenerbahçe’de katma değer yaratmak adına çok kıymetli. Süreç içinde zaman zaman gerginlik, fikir ayrılığı olsa da sonuçta kazananın Fenerbahçe olacağına hepimiz inanıyoruz. Fenerbahçe demokrasisinin ve saygının zarar görmemesi, kulübümüze yakışan, diğer kulüplerine örnek olacak bir genel kurul olması için ben ve arkadaşlarım üzerimize düşeni yapacağız."