Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, olağan genel kurul öncesi gelecek hedefleri ve seçim gündemine ilişkin İstanbul Kongre Merkezi'nde kongre üyeleriyle bir araya geldi. Toplantıda diğer başkan adayı Aziz Yıldırım'a cevap veren Ali Koç, 'Daha iyi sponsorlar getirecekmiş, o zaman niye getirmedin?' ifadelerini kullandı. 

İşte Ali Koç'un açıklamalarından satır başları:

'AZİZ YILDIRIM'IN 20 YILLIK DÖNEMİNDE 90 PUAN AŞILMADI'

''Sayın Aziz Yıldırım pişkin pişkin 'Koçspor' diyor. Koç Grubu'nun tablodaki yeri yüzde 35-40 civarında. Daha iyi sponsorlar getirecekmiş, o zaman niye getirmedin? Maddi fedakarlıklarımızı bir kez duydunuz mu bizden? Tek duyduğunuz 'Bir kuruş alacağımız yoktur' oldu."

"Tarihimizin en güçlü ve en değerli kadrolarından birini kurduk. Sayın Aziz Yıldırım buna katılmıyor, geçmişten isimler sayıyor, bir şey demiyoruz. Aziz Yıldırım'ın 20 yıllık döneminde 90 puan aşılmamıştı, bu sene aşıldı. Kadromuzu başarılı bulmayabilirsiniz şampiyon olamadığımız için. Biz herkesi yendik ama sistemi yenemedik. Biz sezon başında herkese 3-5 atarken rakibimiz zorla tek farkla kazandı. O maçlarda ne kadar ittirildiklerini hatırlayın. Evet açıldılar sezon sonunda. Sızdırılan hakem görüntüsünü hatırlayın, 'Niye verdin o penaltıyı?' dendiğinde 'Baskı vardı' diyor. Dürüst bir insan sızdırmış o videoyu Allah razı olsun. Ben zannettim ki ortalık ayağa kalkacak, 2 gün konuşuldu unutuldu."

'STADIN ÜSTÜ BÖYLE OLACAK'

"Kazandığımız takdirde 19 membranı değiştirip stadımızın tepesini bu hale getireceğiz (Mustafa Kemal Atatürk yazısı), 250 bin avro bedeli var. Biz sizden izin aldık, sonra da devletimizle görüştük. Resmi başvuruyu yaptık ama istediğimiz mesafeyi alamadık. Resmiyette bunu bize versinler, vermesinler bunu engelleyecek hiçbir sebep yok. Önümüzdeki sezon stadımızın üstü böyle olacak."

'ÖNÜMÜZDEKİ SENE DAHA İYİ OLACAK'

"Engellerden kurtulduğumuzda kurduğumuz kadroyu gördünüz. Geçen sene de fena değildi ama önümüzdeki sene bundan daha da iyi olacak!"

'AVRUPA'NIN EN KÖTÜ KULÜBÜYDÜK'

"Geldiğimizde bir haftada 17 milyon Euro hemen ödememiz gereken rakam vardı. Kadro değerimiz rakiplerimizin altındaydı ve 612 milyon Euro borcumuz vardı. 2018'de göreve geldiğimizde Sayın Aziz Yıldırım kendi ifadesiyle 'Fenerbahçe batmış' dedi. Biz o dönemde Avrupa'nın en kötü kulübüydük finansal açıdan. Biz aldığımız tabloyu size anlatmaya çalışıyoruz."

'BAKKAL BİLE DAHA İYİ YÖNETİLİYORDU'

"Biz geldiğimizde bu kadar kötü bir tablo bulacağımızı beklemiyorduk. 'Bu kulübü bakkal gibi yönetiyorum' diyordu Aziz Yıldırım, bakkal bile daha iyi yönetiliyordu bizim kulübümüzden. Hala hiçbir ekonomik sorunumuz olmadığını size inandırmaya çalışıyorlar. Şu an nereye geldik? Gelirlerinde hiçbir temlik olmayan, 612 milyon Euro'luk borcunu 307'ye düşüren bir konuma geldik."

'FİNANSAL PRANGALARIMIZI ATTIK'

 "Sanki her şey çok güzelmiş gibi tam da pandeminin ortasında hükümetimiz vergileri yüzde 15'ten 40'a yükseltti. Bunu da yönetmek zorunda kaldık. İki tane ana sponsorumuzun, kulüp dışında sebepler sebebiyle anlaşmaları sonlandırıldı. Bu sene de ilk kez kulüp gelirlerinin yüzde 50'si Bankalar Birliği'ne gitmekte. Tüm bu olumsuz sebeplere rağmen finansal açıdan gemiyi doğru istikamete çevirdik. Artık gururla söylüyorum ki finansal prangalarımızı attık. Bitti mi? Hayır, daha çok yolumuz var. Bugün Fenerbahçe'ye aday olmak çok kolay. Keşke biz 1 sene geç aday olsaydık, çok farklı bir tablo olacaktı. Onlar aslında o gün kaybederek 'Kral çıplak' durumundan kurtuldular."

'RÜYA TAKIMINI KURACAĞIZ'

 "Jose Mourinho’nun bütçesine çok büyük sponsorlar çıkacak. Transfer bütçesine de çok büyük iş adamları sponsor olacak. Bazı rakiplerimiz gibi gizli sponsorlar olmayacak, bu projeye gönül veren iş adamları destek verecek. Yapacağımız takviyelerle Fenerbahçe tarihinin rüya takımını kuracağız. Bu takım şampiyon olacak!"

'ADAMA BORÇ TAKMIŞLAR'

''Hayal tüccarlığı yapmadığımızı bu sene kurduğumuz kadrodan gördünüz, Jose Mourinho hamlemizden gördünüz. Size şunu söylüyorum; çok daha net göreceksiniz. Dünyada gelmiş geçmiş en iyi 5 hocadan biri, lider, 'Winner' bir isim. Sayın Acun Ilıcalı'nın söylediği gibi şimdiden ailemizden biri oldu. Mourinho transferi sadece rakiplerin değil, Aziz Yıldırım'ın da dengesini bozmuş olacak ki son söylemleri kabul edilebilir değil. 'Açıktan menajere para' verdi diyor, kabul etmiyor böyle bir hocanın bizi tercih edebilmesini. Diğer yöneticisi de 'Biz biliriz o menajeri' diyor. Araştırdık ne dertleri var Jorge Mendes ile diye. Meğerse adama borç takmışlar Bruno Alves transferinde, biz ödemişiz. İş o kadar çirkinleşti ki... İrfan Can'ı SPK'ya şikayet edeceğini söylüyor, kulübe tehdit. '150 milyon euro vermediyse dava edeceğim' diyor, bana tehdit. 'Seni taraftarla göndereceğim' diyor, bana tehdit. Sonra da 'Kim engelliyor şampiyonluğu?' diyor."

'ADAM YOLLAYIP FOTOĞRAF ÇEKTİRİYORSUNUZ!'

"Sizce biz bilmiyor muyuz hepinizi heyecanlandıracak 2-3 isim ortaya atmayı? Bazen bu yapılıyor biliyor musunuz? Para veriyorsunuz futbolcuya, adam yolluyorsunuz, fotoğraf çektiriyorsunuz. Sonra 'Bu transfer olacak mı?' diye haberler başlıyor. Biz bilmiyor muyuz İngiltere'ye Almanya'ya gidip uluslararası haber organizasyonlarına gidip haber yaptırmayı? Biz öyle şeyler yapmayız. Olduğu zaman açıklarız."

'HATALARIMIZI YAPTIK AMA BİTTİ'

 "Şampiyonlar Ligi finalinde 3 cümle konuştu hocamız, en çok konuşulan kulüp olduk. Taraftarımız bize inansın, hatalarımızı yaptık ama bitti artık. Beni en çok sevindirecek şey şampiyonluklar olmayacak, sizin 'İyi ki arkasında durmuşuz' diyecek olmanız olacak."