Fenerbahçe son dönemde yaşanan olaylara verilecek geniş çaplı tepkinin  görüşülmesi adına dün olağanüstü genel kurula gitti. Başkan Ali Koç, yapılması düşünülen eylemlerle ilgili opsiyonları anlattı. Koç, “Yaptığımız bütün  görüşmelerde en az tercih edilen opsiyon, ligden çekilmeydi. Yöneticiliğin düşmesine kadar giden sonuçları var. Bu opsiyonu üç ay sonraki genel kurula (olağan seçimli) kadar masadan kaldırıyoruz” dedi.

'BİLETLERİ REZERVE ETMEYİN'

Futbolcuların da devam etme görüşünde olduğunu belirten Ali Koç,  "Maçlara U19 Takımı’yla çıkmanın da bir esprisi yok. Onun için Dzeko, Tadic ve Mert Hakan’a sesleniyorum; çıkın ne yapacaksanız yapın ve o kupayı bize getirin!” ifadelerini kullandı.

Koç, bir sonraki opsiyonlarının Süper Kupa’ya yönelik olduğunu kaydedip “Size Urfa seyahat planı yapmayın demiştim. Tekrarlıyorum. Biletleri rezerve etmeyin” diye konuştu.

U19 TAKIMI FORMÜLÜ

Süper Kupa maçına çıkmama ve U19 Takımı ile çıkma fikirlerinin gündemde olduğunu kaydeden Fenerbahçe Başkanı, “Maça çıkmazsak yöneticilere 1-3 yıl hak mahrumiyeti öngörülüyor. Bizi yakalamışken bırakmazlar. Süper Kupa maçına U19 ile çıkma opsiyonunu sizlere soracağız” dedi.

Koç, Trabzonspor deplasmanındaki maçlara çıkmama ya da U19 Takımıyla çıkma fikrinin olduğunu, kanuni nedenlerle de yayın havuzundan ayrılamadıklarını  kaydetti.

"KİM ÜSTÜNE ALINIRSA ALINSIN!"

Trabzonspor maçında yaşananların organize bir durum olduğunu söyleyen Ali Koç, İçişleri Bakanlığı'nın gerekli soruşturmaları yapıp yapmayacağının takipçisi olacaklarını söyledi:

Bu maçta, maç sonrasında yaşananlar organize ve planlı bir şekilde gerçekleşmiştir. Bu, herhangi bir futbol maçında yaşanan olaylardan ibaret değildir. Açık ve net söylüyorum. Kim üstüne alınırsa alınsın. Bu duruma göz yumulmuş, müsaade edilmiştir. Böyle düşünüyoruz, çünkü gergin geçeceği apaçık belli bir maçta Valilik ve Emniyet Müdürlüğü gereken güvenliği sağlayamamıştır. Bugün bir maç yok, bir derbi yok. Genel Kurul Toplantısındayız ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü çok daha iyi bir güvenlik tedbiri almıştır. Sabahtan beri stadın etrafında gezenlerin didik didik üstleri aranmıştır ki olması gerektiği gibi. Onlara da teşekkür ediyorum. Ancak Trabzon’da yaşanan güvenlik zafiyeti hiçbir şekilde hafife alınacak bir konu değildir. Görevlerini yerine getirmeyen kamu görevlilerinden devletimiz hesap soracak mıdır? İçişleri Bakanlığı’mızın gerekli soruşturmaları yapıp yapmadığının takipçisi olacağız. Maça gelen taraftarlar aranmamıştır. Hiçbir üst araması yapılmamıştır. Passolig kartları bizim İstanbul’daki derbilerde alışık olduğumuz gibi değil, tüm takım taraftarlarına açılmıştır.

4 MADDELİK EYLEM PLANI 

Olağanüstü genel kurulun en kritik anı yönetime verilecek yetki ile ilgili  oylamaydı.

Oturumu da yöneten Uğur Dündar dört maddelik yetki beyannamesini okuyup üyelerin oyuna sundu. Tribünlerde oturan üyelerin tamamı okunan dört maddelik metne oy verdi ve yönetim, oy birliğiyle yetkiyi aldı.

Ali Koç oylama sonrası taraftarlara teşekkür etti. Koç, “Yeni başlıyoruz. Bu bataklık ortamına her geçen gün dibe inen Türk futboluna ve bu dünyanın içinde hep mağdur edilen Fenerbahçe için hepimize vazifeler düşüyor. Önceliğimiz kenetlenmek. Gerekli adımları atmak üzere yarından itibaren  çalışmalara başlayacağız. Türk futbolu için de bir manifesto açıklayacağız” dedi.

YÖNETİMİN YETKİ MADDELERİ

  1. Uygun bir tarihe ertelenmemesi ve yabancı hakem atanmaması halinde 2023 Süper Kupa müsabakasına çıkmama ya da U19 Takımı’yla katılma
  2. Önümüzdeki iki sezon Türkiye Kupası’na katılmama ya da U19 Takımı ile katılma
  3. Türkiye’de futbol faaliyetlerimizle ilgili kararlardan bağımsız olarak her  halükarda yurt dışı yapılanması hususlarında gerekli yol haritasını belirlemek ve hayata geçirmek
  4. Futbol paydaşları dışında yapılan müdahaleler ile Türk futbolunun geldiği ve sürdürülemez nokta itibarıyla UEFA ve FIFA’nın ilgili kurullarına gerekli aksiyonların alınması için başvuruda bulunmak

ALİ KOÇ'TAN ERDEN TİMUR'A: HER GECE...

Oturumun ilk bölümünde Ali Koç son dönemde yaşananlarla ilgili anekdotlar anlattı.

Burada Koç, Galatasaray A.Ş Başkanvekili Erden Timur’a isim vermeden ayrı bir paragraf açtı. Koç, “Fenerbahçe seni de not etti. Sen camianda popüler olabilirsin ama her gece yatarken bizi düşün. Özellikle de benim başkanlığım bitince” dedi. Daha sonra son yıllarda Fenerbahçe aleyhine yapılanların anlatıldığı bir video izletildi.

OSAYI'YE BÜYÜK ALKIŞ

Sarı-lacivertli futbolcular gündüz saatlerinde idman yaptı. Ardından bir bölümü olağanüstü genel kurula geldi. Osayi Samuel stada girerken Başkan Ali Koç eşlik etti.

Osayi’ye tribünlerdeki üyeler büyük sevgi gösterilerinde bulundu. Teknik direktör İsmail Kartal ile birlikte futbolcular Mert Hakan Yandaş ve Ferdi Kadıoğlu da stada geldi.