İspanya Milli Takımı'nın kaptanı Alvaro Morata'nın eşi Alice Campello, Fransa ile oynanacak EURO 2024 yarı finali öncesinde kocasının 'zulüm sendromu' yaşayan bir 'utanç kaynağı' olarak damgalanması sonrası İspanyol medyasına sert tepki gösterdi.

Morata, Münih'teki yarı final mücadelesinde ülkesi için sahaya çıkacak. Ancak turnuva sonrasında milli takımı bırakacağını açıklayarak büyük bir tartışma yarattı.

Atletico Madrid'in 31 yaşındaki forveti, kötü muameleye maruz kalmanın kendisi için "en kolay yolun" yurt dışına taşınmak olduğunu belirtti ve bu durumun eşi ve dört küçük çocuğu üzerindeki etkilerini gözler önüne serdi.

Campello, Morata'nın yorumlarının El Confidencial tarafından haberleştirilmesine sert çıktı ve gazetenin "Morata, İspanya'yı utandıran bir kaptan ve sadece EURO'daki kötü formu yüzünden değil" başlıklı makalesini eleştirdi.

Yazıda Morata, 'sulu göz' olmakla suçlanıyor ve Fransa ile oynanacak EURO 2024 maçı öncesinde yaptığı açıklamalar nedeniyle 'olgunlaşmamış ve kınanacak davranışlar' sergilemekle itham ediliyordu.

"MORATA KİM OLUYOR?"

Makale, Morata'nın 'kişisel bir zulme' maruz kaldığını iddia ediyor ve Kylian Mbappe ile Jude Bellingham gibi diğer yıldızların da turnuva sırasında eleştirildiğini vurguluyor.

"Morata kim oluyor da İspanya hakkında kötü konuşuyor? Sadece bir kez değil. Bunu Avrupa Kupası öncesinde ve sırasında birçok kez yaptı. Bu kaptan İspanya'yı temsil etmiyor. Yaptığı açıklamalarla İspanya'yı utandırıyor ve bunları sık sık tekrarlayarak İspanya'da kendisine kötü davranıldığını ya da kişisel bir zulüm olduğunu inandırıcı kılıyor" deniliyor.

29 yaşındaki Campello, Instagram'da makalenin 'daha fazla nefret yaratacağını' savundu ve "Kurbanı oynamaktan ve daha fazla tartışma yaratmaktan nefret ediyorum ama bu bana normal gelmiyor, üzgünüm. Bu normal mi?" diye yazdı.

Kalitesiz olarak gördüğüm tek şey gazeteci olmak, bunun için çalışmış olmak ve İspanya'nın yarı final oynamasına bir gün kalmışken böyle bir başlık atmak. Bir oyuncuyu cesaretlendirmek yerine kendinizi onu batırmaya adamanız beni şaşırtıyor... Kimsenin kendisine inanmadığını düşünen bir kişi ülkesi için elinden gelenin en iyisini nasıl yapabilir? Bu başlıkla ne elde etmek istiyorsunuz? Bir kişiye karşı daha fazla nefret mi yaratmak?

"KİMSE HERKESİ MEMNUN EDEMEZ"

"Tebrikler, herkes fikrini yazabilir ve herkes fikrini ifade etmekte özgürdür ve hiç kimse herkesi memnun edemez, ancak bir şeyleri söylemenin yolları ve yöntemleri vardır, hatta bir gazeteden olduğunuzda ve gençleri şartlandırmak için çok fazla güce sahip olduğunuzda daha da fazla. Bunu gerçekten istiyor muyuz?" 

Campello, 2017'de Venedik'te Morata ile evlenmiş ve üç oğul ve bir kız çocuğu sahibi olmuştu.

Bir diğer paylaşımında Campello, oyuncuların ailelerinin de medya kuruluşlarının yayınladığı yorumları okuduğunu ve saygıyı hak ettiklerini belirtti. Campello, "Bu oyuncuların bu gereksiz barbarlıkları okuyan babaları, anneleri, eşleri ve çocukları var. Gazetede yer alan bu haber basit bir örnek." diye ekledi.

Yaptığımız şey hakkında nasıl hissedeceğimizi konuşmadan önce düşünmeliyiz. Tekrar ediyorum: herkes düşündüğünü söylemekte özgürdür, ancak bunu rencide etmeden yapmalıdır. Bu tamamen bir zevk meselesi ama saygı görmek istiyorsak saygı göstermeliyiz.

MORATA'NIN TEPKİ ÇEKEN RÖPORTAJI

Morata'nın El Mundo'ya verdiği röportaj, "saçma" eleştirilere karşılık vererek ülkesinde kargaşaya neden oldu.

"Bu İspanya'daki son turnuvam olabilir" diyen Morata, Atletico'ya katılmadan önce Real Madrid, Juventus ve Chelsea formaları giydi.

Fenerbahçe'nin de transfer gündeminde yer alan Morata, 2019'da kiralık olarak geldiği İspanyol taraftarlarla gergin bir ilişki yaşadı. İspanya'nın EURO 2020'deki kampanyası sırasında ıslıklanmış ve mart ayında Bernabeu'da Brezilya'ya karşı oynanan dostluk maçı boyunca özellikle alay edilmişti.

Morata, "İspanya'da mutlu olmak benim için zor. Şüphesiz İspanya dışında daha mutluyum. Bunu birçok kez söyledim. Her şeyden önce insanlar bana saygı duyuyor. İspanya'da hiçbir şeye ya da hiç kimseye saygı yok." sözleriyle o dönem yaşadıklarını açıklamıştı.

31 yaşındaki oyuncu, Almanya karşısında alınan 2-1'lik galibiyet sırasında kendisine sarı kart gösterildiği yönündeki yanlış haberlerin ardından Fransa karşısında forma giyebilecek.

Geçen gün insanlar sarı kart gördüğüm için ağladığımı söylediler. Bu ne saçmalık! Ben ağlıyordum çünkü ülkem, benim kaptanlığımda yarı finale çıkmıştı. Bu yüzden ağlayan birini asla eleştiremem. Ama ben EURO'yu kazanmak için elimi kesmişken eleştiriliyorum.

Morata, sözlerine şöyle devam etti:

"Milli takımla son maçlarım olabilecek bu turnuvanın tadını çıkarmaya çalışıyorum ve gelecekte ne olacaksa olacak. Belki bir gün beni özleyecekler bile. Her geçen gün ayrılma anı yaklaşıyor, bu yüzden bundan keyif alıyorum, bu yüzden iyi ya da kötü ne olursa olsun ağlayacağım."