Sydney'deki bir alışveriş merkezinde yaşanan bıçaklı ve silahlı saldırı büyük paniğe yol açtı.

Avustralya medyası, olay sırasında kalabalık olan alışveriş merkezinde polis operasyonu düzenlendiğini, yüzlerce kişinin binadan tahliye edildiğini aktardı. 

Polis, birkaç kişinin bıçaklandığı ve vurulduğu olayı "ciddi bir vaka" diye niteledi. Olayda en az 6 ölü olduğu, bir bebeğin de bıçaklandığı bildirildi.

Yeni Güney Galler (NSW) ambulans yetkilileri, aralarında 9 aylık bir bebeğin de bulunduğu bıçakla yaralanan çok sayıda kişinin hastaneye kaldırıldığını duyurdu. Emniyet yetkilisi Anthony Cooke, yaralıların bazılarının durumunun ağır olduğunu belirtti. 

Bıçaklı saldırgana ait olduğu söylenen görseller sosyal medyada yayıldı. Saldırganın polis tarafından vurularak öldürüldüğü de kaydedildi.

İlk soruşturmanın, saldırganın tek başına hareket ettiğini gösterdiğini aktaran Cooke, saldırganın ölmesi nedeniyle herhangi bir tehdit bulunmadığını söyledi. 

Görgü tanıkları saldırı sırasında binada mahsur kalanlar olduğunu aktardı.

Olayın bir terör saldırısı olup olmadığı konusunda henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Polis, saldırganın amacının henüz belirlenemediğini söyledi.

Birçok sosyal medya hesabında kalabalığın kaçtığını ve polis ekiplerinin alışveriş merkezi çevresini kuşattığını gösteren görüntüler paylaşıldı.