Diyanet İşleri Başkanlığı Cuma hutbesi sosyal medyada gündem oldu. ‘İslam, inandığımız gibi yaşamayı bize emreder’ başlıklı hutbede, ‘’Ticaretimizde helali gözetelim, daha çok kazanmak için harama  tevessül etmeyelim. Fahiş fiyat artışlarıyla kimseyi mağdur etmeyelim. Cehennem ateşinden bir parça olan faizden, karaborsa ve stokçuluktan uzak duralım. Yalan, gıybet, dedikodu, iftira gibi her türlü kötülükten; alkol, kumar, zina ve rüşvet gibi her türlü ahlaksızlıktan kaçınalım. Allah katında büyük bir vebal olan kul ve kamu hakkını ihlal etmekten sakınalım’’ denildi.

NEDEN ŞARAP İTHAL ETTİNİZ?

Hutbede yapılan “alkol ve faiz” uyarısı çifte stantart tartışması başlattı. Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Cemal Enginyurt, Diyanet’e “Madem alkol haram o zaman Azerbaycan’dan neden 1.5 milyon litre şarabı vergisiz bu ülkeye getiriyorsunuz’’ diye sordu. Enginyurt, Diyanet’ten “Yıldırım Demirören’in Milli Piyango sitesinde 84 çeşit kumar var bu kumarı kim oynatıyor” ve “Faiz yüzde 50’de pas geçildi. Faiz haramsa bu iktidar haramzade mi” sorularına da yanıt istedi. Vatandaşlar ise milli bayramlarda kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ü anmayan Diyanet’e,  “Alkol almak ahlaksızlıksa; şatafat, lüks sevdası, yokluk içindeki halkın vergileriyle alınmış lüks arabalar, çocukları istismar etmek, yolsuzluk yapmak, kamu malını peşkeş çekmek, 4 kadın almak nedir” diye tepki gösterdi.

İade edildiği açıklanan Audi A8 Diyanet’in yanındaki otoparka çekilmiş

Kamuoyunda yarattığı tartışma sonrası “İade ettik” açıklaması yapılan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Audi A8 marka makam aracının, Erbaş’ın kullandığı süre boyunca tutulduğu garajdan 150 metre ilerideki bir depoya kaldırıldığı öğrenildi. BirGün’ün haberine göre, Audi A8, “tepki çekmemesi” gerekçesiyle bir süre Diyanet’in garajında bekletildi. Araç daha sonra kullanılmaya başlandı. Haberler sonrası tepki çeken lüks aracın iade edildiği yönünde resmi açıklama yapıldı. Ancak araç, başkanlığın 150 metre ilerisinde bulunan Ahmet Hamdi Akseki Camii’nin altında yer alan üç katlı otoparkın özel bir bölümüne çekildi. Diyanet yetkilileri, aracın Türkiye Diyanet Vakfı iştiraki TEYAŞ’a ait göründüğü için herhangi bir iadenin söz konusu olmadığını belirtti. Aracın satılması halinde zarar edileceği düşüncesiyle, “Gizli şekilde bekletilmesinde” karar kılındığı da iddialar arasında yer aldı.