Ayak üstü söylenen kırk yalanlara, üfürmelere, numaradan efelenmelere alıştık... Ama buzdan jeton icat edip dünyayı şaşırtanların, şeytana pabucunu ters giydirenlerin, uyanıklığın kitabını yazanların memleketinde aptal yerine konmak komik geliyor insana! Ağzını açıp konuşmadan önce nerede yaşadığına, daha önce nerede durduğuna ve sen oradayken yenilen hurmalara, sağına soluna bir bak değil mi?

Bakmazsam ne olur dersen, rahmetli Erbakan gibi diyeyim ‘bak’ şu olur...

27 Mart 2022.

“2002 yılından bu yana 513 milyar dolar faiz ödemesi yaptılar. Gelecek 3 sene 852 milyar daha faiz ödeyecekler. Senelik 26 milyar dolar borç faizi ödemişler. En son Hazine ve Maliye Bakanlığı, dünyada doların faizi yüzde 1-2 seviyesindeyken 5 senelik vadeli yüzde 8.62 faizle 2 milyar dolar borç aldı. Bu tefeci faizidir! Bir de diyorlar ki faiz lobileri bize operasyon çekiyor. Yahu dünyada faiz lobisinin en çok sevdiği iktidar sizsiniz. Sadece 2 milyar dolarlık kredi için 1 milyar dolara yakın faiz ödeyeceksiniz, faiz lobisi size niye operasyon çeksin? 85 milyonun hakkı, dulun yetimin kul hakkı faize ödeniyor...”

Çok daha uzun ama birkaç cümle aldığım bu konuşmanın kime ait olduğunu sona sakladım ki heyecan olsun!

***

Mecliste parlamento muhabirliği yaparken 2002 seçimlerinde AKP’nin Samsun milletvekili adayı oldu. En genç vekil olarak Erdoğan onu AKP tanıtım ve medya başkan yardımcısı yaptı. 2007’de yine seçildi. 2009’da AKP grup başkanvekili yapıldı. 2011’de üçüncü kez AKP milletvekili seçildi. Erdoğan onu 61. Hükümet’te Gençlik ve Spor bakanlığı koltuğuna oturttu.

Az biraz kenara alınmışken 2023’te görev, hatta bakanlık beklemeye başlamıştı. Kısmet olmadı, aday gösterilmedi.

10 Haziran 2023’te sosyal medyasına, “AK Parti’deki üyeliğimi 3 Haziran 2023’te sonlandırdım” diyerek bastı istifayı!

Gidişi olay olmadı... Sadece iktidara yakın Yeni Akit’in bir yazarı arkasından ‘moda’ yazısı yazdı, şunu dedi: “Önce MKYK’ya girmeyi bekledi. Sonra vekillik bekledi. En son bakan olmayı bekledi. Bunlar olmayınca istifa etti. Ne giyimi ne de davranışları kültürümüze, geleneğimize, dinimize uygun değildi. Dar kesim pantolon, İtalyan tarzı takım elbise, çorapsız ayakkabı!”

Kuruluşundan itibaren AKP’de görevler üstlenen isim istifa ettiğini sosyal medyasından duyurduğu günün ilerleyen saatlerinde Yeniden Refah Partisi genel başkanı Fatih Erbakan sosyal medya hesabından duyurdu: Eski Gençlik ve Spor bakanımız sayın Suat Kılıç Bey partimize katılıyorlar.

Suat Kılıç o günden bu yana YRP’de bir yandan Erbakan’ın yardımcısı bir yandan siyasi işler başkanı olarak sık sık medya önüne çıkıp çok değerli görüşlerini paylaşıyor.

Tıpkı cumhurbaşkanlığı seçiminde olduğu gibi YRP yine son dakika sürprizi peşinde bu aralar. İstekleri kabul edilmezse İstanbul belediyesi için aday çıkarırız, olursa aday maday çıkarmayız diyorlar! Tam da bu pazarlığın ortasında Suat Kılıç yeni açıklamalar yaptı. Yandaşlar açıklamanın Ekrem İmamoğlu ile ilgili kısmını mal bulmuş gibi manşetlere taşıdı.

Kılıç, AKP’de üç dönem vekillik yaptığını, bakanlık yaptığını, önemli görevler üstlendiğini, AKP’nin kendisinden önceki 80 yılda alınan borcun yedi katı borç aldığını, bu borçlar için milyarlarca dolar, hem de eşi benzeri görülmemiş faizler ödediğini unutup şu cümleyi kurdu:

“İstanbul’da ikinci bir İmamoğlu dönemi istemiyoruz. İmamoğlu dönemi İstanbul’da yüksek faizle büyük borçlanmaların yaşandığı bir dönem oldu.”

Cart kaba kağıt!

Yazının başında 2022’deki bir konuşmadan aldığım bölümü aktarmış, kime ait olduğunu sona saklamıştım.

Suat Kılıç heyecan içinde saraydan mühim görevler beklerken ‘AKP’ye tefeci faizi aldılar’ denilen, ‘85 milyonun hakkı, kul hakkı faize ödeniyor’ denilerek doğru söylenen o konuşma, kuruluşundan itibaren ve bu borçlar alınır, tefeci faizleri ödenirken AKP’li olan Kılıç’ın şimdiki genel başkanı Fatih Erbakan’a ait!

Allah’ın sopası yok derler ama geçmişini unutup eline geçirdiğin sopayı ona buna sallarsan kendi kafana da çarpıyor işte...