Almanya'da görülen ilginç bir dava gündem oldu.

Haziran 2018’den Aralık 2019’a kadar, geçinemediği için 22 bin 600 Euro "devlet yardımı“ alan aile, Hacca gitmek için ayrıca 65 bin Euro aldıkları ve bunu da yardım alırken gizledikleri için mahkemelik oldu.

Türk kökenli olduğu sanılan 3 kişilik aileye ödenen tüm paranın, devlete iade edilmesi kararlaştırıldı. Kararda, "En fazla 5000 Euro tutacak olan Mekke uçak biletleri ve kalacak yerler için 65 bin Euro ayrılamaz. Ayrıca, bu paranın hesaptan günü gününe çekilip sosyal yardım dairesine bildirilmiş olmaması, başlı başına bir suistimaldir. Yasal ve ahlaki bir yükümlülüğe uymadan başka birinin sağladığı bağışları almak ve bildirimde bulunmamak suçtur. Dolandırıcılıkla elde edilen para ile Mekke’ye hacı olmaya gitmek bir mazeret sayılmaz“ denildi.

'ONA BAKIYORDUK, PARAYI BAĞIŞLADI!'

Üç kişilik ailenin, 1926 doğumlu kadına baktıkları için ondan bağış aldıklarını savundukları belirtildi.

Ailenin 2021 ve 2022 yıllarında, baktıklarını söyledikleri yaşlı kadın R.'nin hesabından büyük miktarda para çektiği için ceza aldığı da belirlendi.

"65 bin 420 Euro’yu Bayan R.‘den aldık. Sevabına alıp biz ve iki yakınımız, toplam 5 kişi hacca gittik. 55 bin 600 Euro’sunu hac yolunda harcadık. Uçak bileti, kalma ücreti bu kadar tuttu. Kalan para ile de, Bayan R.’nin vasiyeti üzerine dişimi yaptırdım, kalan borçlarımı ödedim“ diyen annenin savunması hiçbir şekilde kabul edilmedi.

LÜKS BİR HAC ZİYARETİ Mİ?

Ayrıca, bu kadar lüks bir hac ziyaretinin mümkün olmadığı vurgulandı.

Mahkeme, Hac için harcanan paranın en fazla 5 bin Euro olabileceğini, ailenin tüm parayı elden ödediğini iddia etmesinin de hayatın olağan şartlarına uymadığına hükmetti. Ailenin, Mekke uçak biletlerini, giriş- çıkış kayıtlarını, otel veya konaklama masraflarını da kanıtlayamadığı belirtildi.

Berlin-Brandenburg Sosyal Mahkemesi’nin kararına, ailenin itiraz edip etmediği bilinmiyor.