Almanya'da vatandaşlığa geçişlerde yapılan testin, gelecekte İsrail, Holokost ve Yahudilikle ilgili soruları da içereceği bildirildi.

Spiegel dergisinin haberinde, Almanya İçişleri Bakanlığı'nın, son aylarda Alman vatandaşlığına geçişlerde yapılan testte yer alabilecek soru listesini güncellediği belirtildi.

Listeye, İsrail, Holokost ve Yahudilikle ilgili yeni soruların eklendiği aktarılan haberde, Bakanlığın bu soru listesini bir yönetmelikle zorunlu hale getirmeyi planladığı ve böylelikle Yahudi düşmanı olanların Alman vatandaşlığına geçmesini engellemeyi hedeflediği kaydedildi.

Haberde, listeye, Yahudi ibadethanelerine denildiği, İsrail devletinin ne zaman kurulduğu, Almanya'nın İsrail'e karşı özel sorumluluğunun sebebi, Holokost'u inkar edenlerin ülkede ne kadar ceza alacağı, Almanya'da yaşayan Yahudilerin en fazla hangi ülkelerden geldiği, Almanya'daki Yahudi Makkabi spor kulüplerine kimin üye olacağı, Almanya'da hangi şehirlerin en büyük Yahudi nüfusa sahip olduğu, İsrail'in hangi hukuki temel üzerine kurulduğu ve antisemitist davranışın ne olduğu gibi soruların eklendiği kaydedildi.

"DEĞERLERİMİZİ PAYLAŞMAYANLARIN ALMAN PASAPORTU OLAMAZ"

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, yenilenmiş soru listesini önemli bir adım olarak gördüğünü belirterek, "Değerlerimizi paylaşmayan hiç kimse Alman pasaportu alamaz. Burada çok net bir kırmızı çizgi çizdik" ifadesini kullandı.

Faeser, antisemitizm, ırkçılık ve diğer insanları aşağılama biçimlerinin Alman vatandaşlığına geçişte engel teşkil ettiğini belirtti.

Almanya'nın Holokost'tan dolayı İsrail'i ve Yahudileri koruma konusunda özel sorumluluğu bulunduğunu dile getiren Faeser, "Bu sorumluluk bugünkü kimliğimizin bir parçasıdır" değerlendirmesinde bulundu.

Faeser, Alman olmak isteyen herkesin bunun ne anlama geldiğini bilmesi ve Almanya'nın sorumluluğunu kabul etmesi gerektiğini kaydetti.

Alman vatandaşlığına geçmenin ön koşulları arasında, vatandaşlık testinden başarıyla geçmek de bulunuyor. Testte, Almanya'nın hukuk ve toplumsal düzeninin yanı sıra ülkedeki yaşam şartlarına ilişkin sorular yer alıyor. Sınavda, 300'ün üzerinde sorunun bulunduğu listeden 33 soru soruluyor. Alman vatandaşlığına geçmek isteyen kişinin, 17 soruyu doğru cevaplaması gerekiyor.

Öte yandan, Almanya'da çifte vatandaşlığı kolaylaştıracak "Vatandaşlık Yasası'nın Modernizasyonu Yasası" 27 Haziran'da yürürlüğe girecek.