Alman hava yolu şirketi Lufthansa ile işçi sendikası Verdi arasında Lufthansa'nın yer hizmetleri çalışanlarının ücret artışlarına yönelik pazarlıkların başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Lufthansa tahkime başvurma konusunda Verdi ile anlaştığını açıkladı.

Lufthansa yaptığı açıklamada, "Tahkim süreci mümkün olduğu kadar çabuk sonuçlanmalı ve tahkim sırasında anlaşma yükümlülüğü bulunmalı" dedi. Bu açıklama sendikanın şimdilik yeni bir grev çağrısı yapmayacağı anlamına geliyor.

GREV OYLAMASI YAPILACAK

Verdi, Lufthansa'nın 30 Mart'a kadar tahkimde bir sonuca ulaşacağına söz vermesinin gerektiğini belirtti. Verdi ayrıca önümüzdeki haftadan itibaren çalışanlar arasında grev oylaması yapacağını da açıkladı.

İşçi sendikası 3 bin euro enflasyon tazminatına ek olarak yaklaşık 25 bin yer hizmeti çalışanının maaşlarının yüzde 12,5 artırılmasını talep ediyor.

100 BİN YOLCU ETKİLENDİ

Almanya'daki büyük havalimanlarında yer hizmetleri çalışanları geçen ay iki kez greve gitmişlerdi. Lufthansa bu grevlerden 100 bin yolcunun etkilendiğini belirtti.

Lufthansa'nın bölgesel iştiraki Cityline'da yaklaşık 20 bin uçuş görevlisinin ücret pazarlıkları devam ediyor.