Bloomberg'in haberine göre, Almanya, Avrupa Birliği'nin (AB) Çin'den ithal elektrikli araçlara yönelik yeni gümrük vergilerinin yürürlüğe girmesini engellemek ya da en azından bu vergileri hafifletmek istiyor.

Avrupa Komisyonu Çarşamba günü yaptığı açıklamada Çin'den ithal elektrikli araçlardan gelecek aydan itibaren yüzde 21 ila yüzde 38,1 oranında ek gümrük vergisi almayı planladığını duyurmuştu.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un hükümeti daha önce gümrük vergilerinin küresel ticarete zarar verebileceği konusunda uyarıda bulunmuş ve AB'nin Temmuz ayı başında Çin ile "dostane" bir çözüm için görüşmelerde bulunma ihtimalinden bahsetmişti.

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, çözüme ulaşma çabaları kapsamında önümüzdeki hafta Çin'e gidecek.

Almanya ticaret verilerine göre, Almanya otomobil üreticilerinin 2023 yılında satışlarının neredeyse üçte biri Çin'den yapılırken, Avrupa otomobil sektörü gümrük vergilerinin uygulanmasına karşı uyarıda bulunmuştu.

Scholz'un sözcüsü bu hafta yaptığı açıklamada, "Dostane bir çözüme ulaşabilirsek bu çok arzu edilen bir şey olur. Ticaret alanında yeni engellere ihtiyacımız yok, küresel ticareti kolaylaştırmamız gerekiyor" dedi.