Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser Faeser, Rheinische Post gazetesine yaptığı açıklamada, sınırlarda alınan önlemlerin etkili olduğunu ve insanların hayatlarını tehlikeye atan vicdansız insan kaçakçılarına karşı verilen mücadelenin başarılı olduğunu belirtti.

Sınır kontrollerinin, Almanya’ya gelen düzensiz göçmenlerin sayısının azaltılması ve yerel yönetimlerinin yükünün hafifletilmesi için önemli olduğunu vurgulayan Faeser, söz konusu kontrollerin 15 Aralık’tan itibaren en az 2 ay daha uzatılacağını kaydetti.

Sınır kontrollerinin uygulamaya konulduğu 16 Ekim’den bu yana yaklaşık 120 insan kaçakçısının yakalandığını vurgulayan Faeser, ülkeye yaklaşık 9 bin 200 izinsiz girişin tespit edildiği, 4 bin 370 olayda ülkeye girişi engelleyici önlemlerin alındığı bilgisini paylaştı.

Faeser, düzensiz göçü azaltmak için Avrupa Birliği’nin (AB) dış sınırlarının korunmasının önemine işaret ederek, bunun için de AB’de ortak iltica sistemine ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi.

Alman hükümeti, 16 Ekim’de AB Komisyonuna, Polonya, Çekya ve İsviçre ile kara sınırlarında insan kaçakçılığı suçlarıyla daha fazla mücadele etmek ve düzensiz göçü sınırlamak amacıyla sınır kontrollerinin yapılacağını bildirmişti. Son olarak aralık başında sınır kontrollerini 15 Aralık’a kadar uzatma kararı almıştı.