Almana Futbol Federasyonu sürpriz bir açıklama yaparak Nike'ın 2027 yılından itibaren federasyonun yeni forma tedarikçisi olacağını duyurdu. Bu, Adidas ile 70 yılı aşkın süredir devam eden ortaklığın sonu anlamına geliyor.

Alman spor malzemeleri üreticisi Adidas, bu kararın geleceğini tahmin etmemişti. Şirketin bir yetkilisi, Alman Basın Ajansı'na şunları söyledi:

Bugün DFB tarafından federasyonun 2027'den itibaren yeni bir forma tedarikçisine sahip olacağı konusunda bilgilendirildik.

DFB Başkanı Bernd Neuendorf (62) tedarikçi değişikliği hakkında şunları söyledi:

Nike ile çalışmayı ve bize duydukları güveni dört gözle bekliyoruz. Gelecekteki ortaklık, DFB'nin önümüzdeki on yılda Almanya'da futbolun kapsamlı bir şekilde geliştirilmesi amacıyla kilit görevleri yerine getirmeye devam etmesini sağlayacaktır.

Adidas 1950 yılından bu yana federasyonun tedarikçisi konumunda ve Dünya ve Avrupa Şampiyonalarındaki tüm erkek ve kadın şampiyonluklarında yer aldı.

ADIDAS'IN 2 KATINI VERDİLER

BILD'e göre, spor malzemeleri üreticisi Adidas, en son yaklaşık 50 milyon Euro önerdi. Handelsblatt'ın haberine göre ise, Almanya Futbol Federasyonu'nun, ABD'li dev Nike'dan yılda yaklaşık 100 milyon Euro aldığı söyleniyor.

DFB takımları 2024 Avrupa Şampiyonası'nda kendi evlerinde, 2025 Avrupa Kadınlar Şampiyonası'nda İsviçre'de ve 2026 Erkekler Dünya Kupası'nda ABD, Meksika ve Kanada'da Adidas formaları giymeye devam edecek.

SİYASET DEVREYE GİRDİ

Şansölye Yardımcısı Robert Habeck'in (54) Adidas'ın çekilmesini eleştirmesinin ardından şimdi de bir sonraki bakan devreye girdi.

Sağlık Bakanı Karl Lauterbach (61) Nike değişikliği hakkında ne düşündüğünü açıkça ortaya koydu. 

SPD'li siyasetçi X'te, "Adidas artık ulusal futbol forması olmamalı mı? Onun yerine bir ABD şirketi mi? Bence bu, ticaretin bir geleneği ve vatanın bir parçasını yok ettiği kötü bir karar." dedi.