Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın yaklaşık 47,5 saat sürmesi beklenen Dünya'ya dönüş yolculuğu başladı.

Gezeravcı'nın da aralarında bulunduğu Ax-3 mürettebatı TSİ 17.20'de Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan ayrıldı.

Axiom Space, Ax-3 ekibinin, Dragon kapsülüyle ISS'den ayrılışını canlı olarak yayınladı.

Yolculuk süresince mürettebatı taşıyan Dragon kapsülünün birden fazla yörünge alçaltma manevrası gerçekleştirmesi öngörülüyor.  

EN UZUN YOLCULUK

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada uzay aracının 2 gün sürecek uzun yolculuk sonunda 9 Şubat Cuma günü Türkiye saati ile 16.30'da Dünya'ya inmesinin beklendiğine yer verilerek, "Bu yolculuk, Dragon kapsülünün şu ana kadar yaptığı en uzun transfer süresi olarak rekor kıracak" ifadesi kullanıldı.

Kapsülün Florida'da Daytona Beach bölgesinde okyanusa iniş yapması bekleniyor.

GEZERAVCI: ÇOK VERİMLİ OLDU

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Gezeravcı ile ISS’den ayrılmadan hemen önce telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Kacır, X sosyal medya hesabından, Gezeravcı ile yaptığı görüşmeye ilişkin videolu paylaşımda bulundu.

Bakan Kacır'ın, "Umarım şimdiye kadar tüm görev sağlıkla, başarıyla geçmiştir" demesi üzerine Gezeravcı, "Sayın Bakanım bütün görevimizi planladığımız şekilde, hiçbir aksaklık olmadan tamamladık. Fazladan burada kaldığımız süreyi de ekstra planlı faaliyetler gündemimize alarak, onları tamamlayarak geçirdik. Çok verimli oldu. Yüzyıllık bir hayalin gerçekleştiği noktadaydık" karşılığını verdi.

Gezeravcı'nın yürüttüğü çalışmaları ve bilimsel deneyleri gün gün takip ettiklerini belirten Kacır, dönüş planının nasıl olduğunu sordu.

Alper Gezeravcı, daha önce gerçekleşmiş görevlere göre biraz daha uzun süreceğini belirterek, "takriben 47 saatlik uçuş sürecinden sonra 9 Şubat’ta Türkiye saatiyle 16.00 gibi Florida’nın doğu sahiline ya da Cape Canaveral açıklarına iniş yapmayı planladıklarını" söyledi.

YOLCULUK 56 SAATE ÇIKABİLİR

Gezeravcı, yolculuk süresinin 47 saat olarak öngörüldüğünü, alternatif planlama da yapıldığı belirterek, "Farklı hava durumu senaryoları gerçekleşirse bu da 56 saat" dedi.

Kacır, Gezeravcı'yı heyecanla Türkiye'de bekliyor olacaklarına işaret ederek, "İnşallah sizi, arkadaşlarımız iniş yapacağınız bölgede de karşılayacaklar ve en kısa zamanda ülkemize dönmeniz için de gerekli tüm hazırlıklarımızı yapıyoruz" diye konuştu.

13 DENEY YAPTI

Gezeravcı'nın da içinde bulunduğu Ax-3 mürettebatını Space X firmasına ait Crew Dragon uzay aracıyla ISS'e taşıyan SpaceX Falcon 9 roketi, 19 Ocak TSİ ile 00.49'da NASA'nın Florida'da bulunan Kennedy Uzay Merkezi'ndeki fırlatma kompleksi 39A'dan fırlatılmıştı.

Gezeravcı, Michael Lopez-Alegria, Walter Villadei ve Marcus Wandt'tan oluşan 4 kişilik mürettebat, ISS'ye 20 Ocak'ta ulaştı. Gezeravcı, 7 astronotun bulunduğu ISS'te 13 bilimsel deney gerçekleştirdi. 

DÖNÜŞ YOLCULUĞU İKİ KEZ ERTELENDİ 

Dönüş için planlanan ilk tarih 3 Şubat olarak belirlenirken, hava koşullarının elverişli olmamasından dolayı ekibin ISS'ten ayrılması 2 kez ertelenmişti.