Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Türkiye'ye döndü.

Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda geçirdiği 18 günün ardından Türkiye'nin insanlı ilk uzay bilim misyonunu tamamlayarak 9 Şubat'ta dünyaya iniş yapmıştı.

ABD'deki kontrollerinin ardından Gezeravcı, Cumhurbaşkanlığına ait uçakla Ankara Esenboğa Havalimanı'na geldi.

Gezeravcı'yı, burada Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Yusuf Kıraç, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal ve Türkiye'nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever karşıladı.

Ayrıca 13 çocuk, apronda Gezeravcı'ya çiçek takdim etti. Gezeravcı da Uluslararası Uzay İstasyonu'na giderken yanında götürdüğü 13 Türk bayrağını çocuklara verdi. Gezeravcı'nın ailesi de aynı uçakla yurda döndü.

"UZAY SEYAHATİ DEĞİL"

Karşılamanın ardından, Esenboğa Havalimanı'nın VİP salonunda basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gezeravcı, şunları kaydetti:

-Yaptığımızın bir uzay seyahati olmadığını çok rahatlıkla ifade edebilirim. Bunu ifade ederken de bu işin otoriteleri tarafından ifade edilen, değerlendirmelere istinaden söylüyorum. Gönlümüz rahat.

-Biz orada hakikaten Türkiye Cumhuriyeti'mizin şanına yakışır bir şekilde, emsalleriyle en az eşit düzeyde ve bazı noktalarda daha ileri düzeyde, koyulan hedeflerin tamamını yerine getirerek, hiçbir aksaklık yaşamadan çok tatmin edici bir görevi yerine getirdik.

-Çok mutluyum bu noktada. Bu bireysel bir başarı süreci değildi. İlk günden itibaren hazırlıklarıyla bugüne kadar devletimizin destekleriyle gelen bir süreçti.

ERDOĞAN, GEZERAVCI İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Alper Gezeravcı ve ailesini Esenboğa Havalimanı'nda kabul etti. Gezeravcı, uzaya götürdüğü Türk bayrağını Cumhurbaşkanı Erdoğan'a verdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk bayrağını öpüp alnına koyarak teslim aldı. Kabulde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal da yer aldı.