Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki (ISS) deneylerine başladı. Burada kalacağı 14 gün boyunca 13 bilimsel deneye imza atacak olan Gezeravcı'nın ilk deneyi Extremophyte oldu. Türkiye Uzay Ajansı'nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada "Astronotumuz Alper Gazeravcı, deney çalışmalarına başladı. Uluslararası Uzay İstasyonunda çalışmalarına başlanılan ilk deney Extremophyte oldu" denildi.

Bu deneyle Tuz Gölü'nde endemik olarak yetişen 'Schrenkiella Parvula' bitkisinin uzay ortamında tuz ve diğer stres etkenlerine verdiği tepkiler araştırılacak. Yüksek tuzlu ortamlara dirençli bitkinin, çok zayıf yerçekiminde yüksek tuzluluğa karşı gösterdiği toleransı sürdürüp sürdüremeyeceği incelenecek. 

GEZERAVCI'DAN ATATÜRK MESAJI 

Öte yandan Axiom-3 (Ax-3) misyonuyla, Türkiye'nin ilk astronotu olarak uzaya çıkan Gezeravcı'nın, 10 Kasım'da Anıtkabir'i ziyaretinde çekilen video, sosyal medyada paylaşıldı. Gezeravcı, Anıtkabir'deki görüntülerine yer verilen videoda Anıtkabir özel defterine yazdığı mesajı okudu.

Gezeravcı mesajında şu ifadelere yer verdi:

- Cumhuriyetimizin kurucusu, Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk; bugün, çizdiğin yolda izlerini takip eden bir Türk vatandaşı ve Türkiye'nin insanlı ilk uzay görevinin astronotu olarak, Cumhuriyetimizin 100'üncü yaşında bize hedef gösterdiğin yolda, gökyüzünü ve uzayın kapısını aralamış olduğumuzun müjdesiyle huzurundayım. Ay yıldızlı bayrağımızı hak ettiği yere, uzaya taşıyacak olmanın gururunu yaşıyorum.

- Cumhuriyetimizin temellerini attığı günden bu yana ülkemiz, sizin ilham veren ideallerinizle büyüdü ve gelişti. Şimdi, emin ve kararlı adımlarla Türk milleti olarak uluslararası alanda saygın bir bilim ve teknoloji gücü olma yolunda ilerliyoruz. Uzaya yapacağım bu yolculuk, sadece bir bireyin değil, milletimizin azim ve kararlılığının yansıması olacak. Uzaya gidecek ilk Türk vatandaşı olmanın onuru ve gururuyla aziz hatıran önünde minnet ve özlemle eğiliyorum.