Mevduat faizlerinde yaşanan düşüş ve döviz kurlarındaki yükselişin enflasyonun altında kalmasıyla borsa bir kez daha yerli yatırımcının tasarruflarını korumak için sığındığı liman haline geldi. Borsa İstanbul BIST 100 endeksi, son 8 işlem gününde aralıksız yükselerek son bir yılın en uzun yükseliş periyoduna girdi. 23 Ocak Salı gününü 7.950 puanda kapatan borsa, o tarihten bu yana yatırımcısının cebini doldurarak 8.762 puana kadar yükseldi. Borsanın manşet endeksi, cuma gününü yüzde 0.23’lük değer kazancıyla 8.665 puandan tamamladı. Bir diğer yandan borsaya alternatif yatırım araçlarının getirilerinde son dönemde düşüşler var. TL mevduatlarda faiz oranları, 2023’ün sonundaki zirve seviyesinden gerilemeye devam ediyor. 3 aya kadar vadeli TL mevduatlarda ortalama faiz, 22 Aralık haftasında yüzde 52.60 ile zirveyi gördükten sonra 26 Ocak haftasında yüzde 49.61’e kadar indi. Döviz kurları ise TL’deki kontrollü değer kaybıyla beraber son aylarda enflasyonun altında getiri sunuyor.

‘POZİTİF AYRIŞIR’

Ata Yatırım Araştırma Genel Müdür Yardımcısı Cemal Demirtaş, geçen yılın aksine yatırımcıların hisse seçerken daha dikkatli olması gerektiğini belirterek “Yılın ilk yarısında enflasyonun yüksek seyretmesi ve mevduat faizlerinin belli bir seviyede devam etmesi, yine hisse senetlerinin, enflasyon riskine karşı koruyacak yatırım enstrümanı olarak öne çıkmasını işaret etmektedir” ifadelerini kullandı. BIST 100 için 2024 yıl sonu tahminlerin 10.700-12.000 puan bandında olduğunu belirten Dinamik Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Ceyhun Yavaş da borsanın, orta ve uzun vadede diğer yatırım araçlarından pozitif ayrışmaya devam edebileceğini tahmin ediyor.

En çok kazandıran dördüncü borsa

Borsa İstanbul, ocak ayında yatırımcısına en çok kazandıran dördüncü borsa oldu. Borsa İstanbul BIST 100 endeksi, ocak ayını yüzde 13.74’lük değerlenme ile 8.496 puandan tamamladı. BIST 100, ocakta; Nijerya, Mısır ve Arjantin borsalarından sonra en çok yükselen borsa oldu. Ocak ayında ABD’nin Nasdaq endeksi yüzde 1.02, S&P 500 endeksi de yüzde 1.59’luk artış kaydetti. Hong Kong ve Çin borsaları ise 2024’ün ocak ayında en çok kaybettiren borsalar oldu.

Küçük yatırımcılar çıkmaya devam ediyor

Borsa ocak ayını pozitif geçirmesine rağmen yatırımcı sayısı 7 haftadır geriliyor. 2024 Ocak’ta, 10 ayın ardından ilk kez borsaya açılan bir şirket olmadı. 15 Aralık’tan bu yana halka arz yapılmaması, borsadaki küçük yatırımcılarının çıkışına neden oluyor. Ocak ayında yatırımcı sayısı 376 bin kişi azalarak 7.2 milyona indi. Bu dönemde 10 bin liranın altındaki portföylerde yatırımcı sayısı azalırken, 10 bin liranın üzerindeki portföylerde ise artış sürdü.