Fransız Damien Guerot, kitlesel katil Joel Cauchi ile Westfield Bondi Junction isimli alışveriş merkezine ait yürüyen merdivende cesurca yüzleştiğini gösteren viral görüntülerden sonra “Bollard Adam” lakabını kazandı.

Daily Mail Avustralya, bıçaklı adamın çok sayıda çocuğun oynadığı bir alana ulaşmasını engellemek için müdahale ettiğini yazdı.

Bu, Cauchi'nin beş kadın ve bir erkeği öldürdüğü korkunç bıçaklama olayı sırasında Guerot'un insanlara yardım etmek için koştuğu birçok örnekten sadece biri...

"ÜLKESİ İÇİN BİR KAYIP"

Ancak Guerot'nun vizesi bir ay içinde sona eriyor ve bıçaklama olayı sırasında gösterdiği kahramanca eylemlerin ardından kendisine Avustralya vatandaşlığı verilmesi için bir imza kampanyası başlatıldı.

Salı sabahı Avustralya Başbakanı Anthony Albanese'ye Guerot'nun vizesi soruldu. Albanese de bu kahramanca eyleminin ardından kendisine vatandaşlık verileceğine söz verdi.

"Vize başvurularıyla ilgilenen Damien Guerot'a şunu söylüyorum, buraya hoş geldiniz. Dilediğiniz kadar kalabilirsiniz. Kendisi, Avustralya vatandaşı olmasını memnuniyetle karşılayacağımız bir kişi, ancak bu elbette Fransa için bir kayıp olacaktır."

"Olağanüstü cesaretinden dolayı kendisine teşekkür ediyoruz. İnsanlığın doğası hakkında çok şey söylüyor. Zor sorunlarla karşı karşıya olduğumuz bir dönemde, bu ülkenin vatandaşı olmayan biri cesurca o yürüyen merdivenlerin tepesinde durdu ve bu failin başka bir kata çıkmasını ve potansiyel olarak daha fazla katliam yapmasını engelledi." diye konuştu.