Altın fiyatları, ABD'de faiz indirimlerine ilişkin beklentilerin kuvvetlenmesi, Ukrayna'da devam eden savaş ve Ortadoğu'da gerilimin yarattığı güvenli liman alımlarının etkisiyle 2023'te üç yılın en iyi yıllık performansını kaydetmeye hazırlanıyor.

Fiyatlardaki yükselişte, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) mart itibariyle faiz indirimlerine başlayacağı beklentilerinin artması ve dolar ve tahvil getirilerinin birkaç ayın dip seviyesine gerilemesi de etkili oldu.

Piyasalar Fed'in yüzde 88 olasılıkla martta faiz indirimlerine başlayacağını fiyatlıyorlar. Kasım sonunda bu olasılık yüzde 33 olarak fiyatlanıyordu. İşlemciler gelecek yıl toplam 150 baz puan faiz indirimi gerçekleştirileceğini tahmin ediyorlar. 

2023'e 1827 dolar civarından başlayan ons altın fiyatları yıl başından bu yana yüzde 14 yükseldi. Ons altın şu dakikalarda yüzde 0,1 yüksleişle 2 in 67 dolardan işlem görüyor. Diğer bir yandan ons altın ve dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın fiyatlarında da tarihin en yüksek seviyeleri görüldü. Yıl içerisinde 1975 TL'ye kadar yükselerek rekor kıran gram altın fiyatları 2023'e 1100 lira civarından başlamıştı. Böylelikle gram altın fiyatları 2023'te yaklaşık yüzde 79 arttı. Gram altın fiyatları saat 15.54 itibarıyla 1962 liradan işlem görüyor.

Fed'in 2024'ün ilk çeyreğinde faiz indirimlerine başlayacağı beklentileri ve doların zayıf seyri altının ons fiyatında yükseliş eğiliminin devam etmesine yardımcı oluyor. Diğer bir yandan tahvil ve hisse senetlerindeki düşüş eğilimi de altına olan ilgiyi artıyor. Kasım 2024'te gerçekleşecek ABD başkanlık seçimlerinin yaklaşmasıyla artan belirsizliğin de altın fiyatlarını daha da destekleyebileceği düşünülüyor.

2024 BEKLENTİLERİ NELER?

Bank of America, Fed'in daha erken faiz indirimine gitmesi durumunda altın fiyatlarının 2024'ün sonunda ons başına 2 bin 400 dolar seviyelerinde tamamlayabileceğini ve mevcut seviyelere göre yüzde 18'lik bir artışa işaret edebileceğini tahmin ediyor.

UOB Küresel Ekonomi ve Piyasalar Araştırma Başkanı Heng Koon How, 2024 yılı boyunca hem ABD dolarında hem de faiz oranlarında beklenen gerilemenin altın için temel olumlu etkenler olduğunu belirtirken altın fiyatlarının 2024 yılı sonuna kadar 2 bin 200 dolara ulaşabileceğini tahmin ediyor.

Dünya Altın Konseyi’ne göre ise ons altın fiyatları 3 temel senaryoda şekillenecek.

Altın fiyatına etkide bulunabilecek ilk senaryoda ABD ekonomisinin yumuşak bir iniş gerçekleştirme ihtimali bulunuyor. Bu senaryoda ekonomi resesyondan kaçınabilir ancak buna rağmen beklentinin altında bir ekonomik büyüme görülebilir. Bu aynı zamanda piyasaların en fazla mutabık kaldığı senaryo. ABD ekonomisi şu anki hızını koruyacak olursa Fed muhtemelen önümüzdeki yıl politika faizinde sadece iki kez kesintiye gider.

İkinci senaryoda ise ABD ekonomisi sert bir iniş gerçekleştirebilir. Eğer bu durum gerçekleşirse ekonomi resesyona girer. Böylece Fed ekonomiyi destekleyebilmek adına agresif bir şekilde faizleri indirmek zorunda kalacağından bu ortam altın piyasasında boğa performansını açığa çıkarır.

Üçüncü senaryoya göre, ABD ekonomisi ne yumuşak iniş ne de sert iniş yapabilir. ABD ekonomisi trendin üzerinde güçlü büyüme göstermeye devam eder. Ancak Dünya Altın Konseyi bu ihtimali yüzde 10 olarak değerlendiriyor.