Altın fiyatları bugün yatay seyretti ancak art arda üçüncü çeyrekte kazanım kaydetmeye hazırlanıyor.

Fed’in bu yıl faiz indirimine gideceği beklentileri devam ederken, ABD tarafından son dönemde gelen veriler ve üyelerin açıklamaları açıklamalar faiz indirim zamanlamasında belirsizliğe sebep oluyor. 

KRİTİK VERİ İZLENECEK

Fed'in gelecek dönemde atacağı adımlara ilişkin ipuçları aranmaya devam ederken, dün ABD'de yoğun veri gündemi ve Fed yetkililerinin sözle yönlendirmeleri takip ediliyor.

Piyasalarda bugün açıklanacak, Fed'in enflasyon göstergesi olan ve ABD faiz görünümü hakkında netlik sağlaması beklenen ABD çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) verisi yakından izlenecek.

Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden ve eski başkan Donald Trump başkanlık seçimlerine ilişkin planlanan iki münazaradan ilki dün gerçekleşti. 5 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimlerinde yeniden sıkı bir mücadeleye girecek olan ikili için münazaralar büyük önem taşıyor.

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM

Bu gelişmelerle birlikte dün yüzde 1,3 artışla günü 2 bin 328 dolardan tamamlayan altının ons fiyatı, şu sıralarda önceki kapanışının yüzde 0,3 altında 2 bin 326 dolardan alıcı buluyor.

Gram altın, ons altındaki yatay seyre rağmen dolar/TL'deki artışa paralel olarak 2 bin 466 TL civarında seyretti. Çeyrek altın ise 4 bin 43 TL seviyesinde el değiştirdi.