Gram altın fiyatı, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu yıl haziran ayında faiz indirimlerine başlayabileceğine dönük artan beklentilerle rekor tazeledi. 

Ons altın fiyatı dün yüzde 1,9 artışla 2 bin 92 dolara ulaşarak iki ayın zirvesini görürken, gram altın da 2 bin 105 TL ile tüm zamanların zirvesini gördü.

ABD'de bu hafta açıklanan verilerin Fed'in faiz indirimlerine yılın ilk yarısında başlayabileceğine dair beklentileri kuvvetlendirmesiyle pay piyasalarının yanı sıra altın fiyatlarında pozitif seyir izlendi.

ABD VERİLERİ ALTINI DESTEKLEDİ

Ülkede perşembe günü açıklanan ve Fed'in enflasyona ilişkin yakından takip ettiği verilerin başında gelen çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin ocakta beklentiler dahilinde aylık yüzde 0,4 ve yıllık yüzde 2,8 artması sonrası yatırımcıların enflasyonist baskılara ilişkin endişeleri bir miktar hafifledi.

ABD'de haftanın son işlem gününde açıklanan verilere göre ise Tedarik Yönetim Enstitüsünün (ISM) imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), şubatta 47,8 ile piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti. Söz konusu veri, imalat sektöründeki daralmanın devam ettiğini gösterdi.

Ülkede Michigan Üniversitesince ölçülen tüketici güven endeksi de şubatta aşağı yönlü revize edildi. Buna göre, tüketici güven endeksi şubatta geçen aya kıyasla 2,1 puan azalarak 76,9'a düştü. Söz konusu veri aşağı yönlü revize edilirken şubat ayına ait öncü veri 79,6 olarak açıklanmıştı.

Enflasyon baskılarının nispeten yavaşladığına ve imalat sektöründeki zayıflığa işaret eden veriler sonrası düşüşe geçen ABD'nin 10 yıllık hazine tahvil faizi yüzde 4,18'e geriledi.

Öte yandan, ABD'de inşaat harcamaları, mevsim etkilerinden arındırılmış olarak ocakta bir önceki aya kıyasla yüzde 0,2 azalarak 2 trilyon 102,4 milyar dolar oldu.

Aralık 2022'den bu yana ilk kez aylık bazda düşen inşaat harcamalarına dair piyasa beklentisi, bu dönemde yüzde 0,2 artması yönündeydi. İnşaat harcamaları geçen yıl aralıkta da yüzde 1,1 artmıştı.