Altın fiyatları, yatırımcıların bu hafta ABD'de açıklanacak ve Fed'in bu yıl gerçekleştireceği ilk faiz indiriminin zamanına ilişkin ipucu verebilecek olan enflasyon göstergesi öncesinde yükseldi.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed), bu yıl başlaması beklenen faiz indirimlerinin zamanı ve hızına ilişkin belirsizlik devam ederken, Fed yetkililerinin dünkü sözle yönlendirmelerindeki temkinli ton varlık fiyatları üzerinde etkili oldu.

Piyasa cuma günü açıklanacak olan şubat ayı ABD çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları fiyat endeksi (PCE) verilerine odaklanırken Fed üyelerinin bu yıl üç faiz indirimi öngörmesi doları baskı altında bırakırken altın fiyatlarını destekledi.

Ancak Tüketim Harcamaları verilerinin inatçı bir enflasyona işaret etmesi halinde, altına yatırım yapmanın fırsat maliyetini artıracağından değerli metalin baskılanabileceği düşünülüyor.

ALTIN PİYASASINDA SON DURUM

Geçen hafta rekor seviyelere ulaşan altının ons fiyatı, yüzde 1 günlük yükselişle rekor seviyenin hemen altında 2 bin 190 dolardan alıcı buldu.

Dün, altının ons fiyatı ve dolar kurundaki artışa paralel değer kazanan altının gram fiyatı günü yüzde 0,7 primle 2 bin 244 TL'den tamamlamıştı.

Bugün altının gram fiyatı, saat 15.00 itibarıyla 2 bin 270 TL seviyesinde işlem gördü. Aynı dakikalar itibarıyla çeyrek altın 3 bin 716 TL'den, Cumhuriyet altını 15 bin 310 TL'den satılıyor.