Altın fiyatları, beklentilerin üstnde gelen ABD istihdam verisine rağmen güçlü tepki alımları ile birlikte rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor.

ABD Merkez Bankasının (Fed) yılın ikinci yarısında faiz indirimlerine başlayacağına ilişkin beklentilerin gücünü korumaya devam etmesiyle altına olan talep de arttı. 

Dğer yandan İran’ın Suriye’de konsolosluğa yönelik şüpheli saldırıya yanıt verebileceği beklentileri ve Hizbulla’ın savaşa hazır olunduğuna yönelik açıklamaları jeopolitik riskleri de artırdı. Jeopolitik gerilimlerin artması da güvenli liman alımlarını destekledi.

ALTIN PİYASASINDA SON DURUM

Altının ons fiyatı 0,3 değer kazancıyla 2 bin 337 dolar seviyesinden alıcı bulurken, gün içerisinde 2 bin 354 dolara çıkarak zirve seviyesini de yeniledi.

Altının gram fiyatı cuma günü altının ons fiyatındaki artışa paralel değer kazanarak, günü yüzde 2,1 artışla 2 bin 399 liradan tamamlamıştı.

Sabah erken saatlerde 4 bin 18 TL ile rekor seviyeleri gören gram altın da saat 11.30 itibarıyla önceki kapanışının yüzde 0,4 üzerinde 2 bin 409 lira seviyesinde işlem gördü.

Aynı dakikalar itibarıyla çeyrek altın 4 bin 200 liradan, cumhuriyet altını 16 bin 500 liradan satıldı.

BU VERİLER İZLENECEK

Bu hafta ABD'de açıklanacak enflasyon verileri ve Avrupa Merkez Bankasının (ECB) faiz kararı başta olmak üzere yoğun veri gündeminin yatırımcıların odağında olacak.

ABD'deki enflasyon verilerinin para piyasalarındaki fiyatlamalar üzerinde değişikliğe sebep olabileceğini belirten analistler, ABD'de TÜFE'nin martta aylık yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 3,4 artış göstermesinin beklendiğini bildirdi.

Analisteler, bugün yurt içinde veri gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ise ABD'de tüketici enflasyon beklentileri verilerinin takip edileceğini ifade ederek, teknik açıdan altının ons fiyatında 2 bin 360 ve 2 bin 400 dolar seviyelerinin direnç, 2 bin 300 ve 2 bin 270 doların destek konumunda olduğunu kaydetti.