Büyük merkez bankalarının bu yıl faiz indirimlerine başlayacak olması, savaşlar, artan jeopolitik gerilimler ve merkez bankalarının alımlarıyla rekor üstüne rekor kıran altın fiyatları dün akşam düşüşe geçti.

İran'ın İsrail'e misilleme yapacağı beklentisiyle dün yaklaşık yüzde 2,5'lik artışla 2 bin 431 dolara kadar yükselerek rekor kıran ons altın fiyatı, gece saatlerinde 2 bin 333 dolara kadar geri çekildi.

Gram altın fiyatı da dün akşam 2 bin 528 TL'ye kadar yükseldikten sonra 2 bin 430 TL'ye kadar geri çekildi. 

Dün akşamki düşüşe rağmen ons altın fiyatı üst üste dördüncü haftayı da yükselişle kapatarak 2023'ün ilk yarısından bu yana en uzun yükseliş serisine imza attı. 

'KÂR SATIŞLARI GELDİ'

Bloomberg'de dün akşam yayımlanan haberde, altında rallinin aşırı uzamış olarak görüldüğü ve kâr satışları geldiği, bu nedenle de tarihi zirveden geri çekilme yaşandığı belirtildi.

Jeopolitik gerilimlerin altın fiyatlarını yukarı taşıdığı ancak ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimlerine yaz aylarında başlama ihtimalinin giderek azaldığı yönünde tahminlerin ters yönde etki gösterdiği belirtilen haberde, altın fiyatlarında son dönemde oynaklığın arttığına işaret edildi.

2023'ün tamamında yüzde 13 oranında artan ons altın fiyatı, 2024'te şu ana kadar yüzde 13'ün üzerinde artarak geçen yılı şimdilik geride bıraktı. 

'DÜŞÜŞ ALIM FIRSATI OLABİLİR'

Danışmanlık şirketi Metals Focus genel müdürü Philip Newman, altın fiyatlarında aşağı yönlü bir düzeltmenin kısa ömürlü olacağı ve çok güçlü bir satın alma fırsatı sunacağını iddia etti.

Dün İran'ın İsrail'e dönük eşi benzeri daha önce görülmemiş ölçekte bir misilleme saldırısına imza atacağı yönünde Batı basınına sızdırılan istihbarat iddiaları, güvenli liman olarak görülen altın fiyatlarında da hızlı tırmanışı 
beraberinde getirmişti.

Enflasyonun uzun dönemli olarak normal seviyelerin üzerinde kalabileceğine dönük endişeler ve diğer finansal riskler de jeopolitik risklerle birlikte altın fiyatlarını destekliyor.