Altın fiyatları, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecek yıl faiz indirimlerine başlayabileceği sinyalini vermesi sonrası hareketlendi. 

Fed'in bu yılki son faiz kararının ardından altın ve gümüş fiyatlarında pozitif bir seyir izlendi. 

Fed'in faiz artırımlarının sonuna işaret ederek doların ve tahvil getirilerinin keskin gerilemesine neden oldu. Altın fiyatları ise bu gelişme sonrasında son bir haftanın zirvesine yükseldi.

KRİTİK FED KARARI

Banka, dün politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu. Fed'in tahminleri ise gelecek yıl toplamda 75 baz puanlık faiz indirimi yapılabileceği ihtimalini ortaya koydu.

Para politikası karar metninde enflasyonun yıl boyunca yavaşladığına işaret edilirken, enflasyon tahminleri bu yıl için yüzde 3,3'ten yüzde 2,8'e, 2024 için yüzde 2,5'ten yüzde 2,4'e ve 2025 için yüzde 2,2'den yüzde 2,1'e düşürüldü.

Fed Başkanı Powell, politika kararlarının açıklanmasının ardından düzenlediği basın toplantısında, bankanın para politikası sıkılaşmasını muhtemelen tamamladığını ancak ihtiyaç olması halinde daha da sıkılaştırmaya hazır olduklarını ifade etti.

Fed açıklamalarının ardından sert bir şekilde gerileyen dolar endeksi ve ABD tahvil faizleri, değerli metallerde yeniden bir ralli havası oluşmasına neden oldu.

ALTIN VE GÜMÜŞTE SON DURUM

Bu gelişmelerle birlikte dolar endeksi dün yüzde 1 azalışla 102,9 seviyesinden günü tamamlarken, bu sabah önceki kapanışının yüzde 0,3 altında 102,6'da seyretti.

Dolardaki düşüşle birlikte sabah saatlerinde ons altın yüzde 0,4 artışla 2 bin 36 dolar seviyesinden işlem gördü. Gram altın tarafında dolar/TL kurunun 29TL seviyesi üzerinde seyretmesiyle 1900 TL civarındaki fiyatlanma sürdü.

Gram altın saat 9.30 itibarıyla 1898 TL'den, çeyrek altın 3 bin 104 TL'den Cumhuriyet altını ise 12 bin 378 TL'den satıldı.

Bununla birlikte gümüş fiyatlarının bu sabah saatlerinde 24 dolar seviyesine doğru yükselişini genişlettiği görüldü. Ons gümüş yüzde 0,3 artışla 23,8 dolardan, gram gümüş ise yüzde 0,8 artışla 22,3 TL'den işlem gördü.

YÜKSELİŞ KALICI OLACAK MI?

Konu ile ilgili analizlerde bulunan uzmanlar Fed kararının etkisinin devam edebileceğine işaret etti.

Yatırım şirketi City Index'in kıdemli analistlerinden Matt Simpson, "Fed'in güvercin dönüşü, altın fiyatlarının altını fırlattı ve fiyatlar ons başına 2 bin dolarlık cam tavanı kırmak için sıçrama tahtası olarak 1980 dolarlık desteği kullandı" dedi.

Simpson, "Bu kesinlikle ABD dolarını, yılın sonuna doğru zayıf bir noktaya yerleştiriyor. Bu ay, dolar için düşüş eğilimi yaratan ve altına fayda sağlayan bir ay" değerlendirmesinde bulundu.

Varlık yönetim şirketi High Ridge'ın metal ticareti direktörü David Meger ise "Fed'in enflasyonist baskıların azaldığını kabul etmesi faiz indirimi beklentilerini artırdı. Bu da getirilerde ve dolarda dramatik bir düşüşe ve ardından altın ve gümüşte artışa neden oluyor" dedi.

Meger ayrıca, "Altındaki mevcut yukarı yönlü hareketin sürekli bir yükseliş olduğuna inanıyoruz" dedi.