Jeoloji Mühendisleri Odası'ndan (JMO) facianın yaşandığı Altıngold Madencilik firmasına ait altın madeni sahasıyla ilgili kritik bir tespit geldi...

Jeoloji Mühendisleri Odası, altın madeninin aktif fay hattı üzerine kurulduğunu, ancak projenin hem hazırlanması hem de uygulanıp tesisin kurulması aşamasında fay hattının hiç zarar vermeyecekmiş gibi ‘inaktif’ gösterildiğini açıkladı.

JMO tarafından yapılan açıklamada, yaşanan felaket ‘iş cinayeti’ olarak nitelendirilirken, altın madeninin bulunduğu alanla ilgili yapılan teknik çalışmalar ve tespitlere ilişkin önemli bilgiler paylaşıldı.

2022 yılı Haziran ayında Çöpler Altın Madeni İşletmesi yığın liçi sahasındaki siyanür karışımı çözelti götüren borularda yaşanan kırılma üzerine JMO olarak bölgede incelemede yapıldığı belirtilen açıklamada şöyle denildi:

-İncelemeler sonucunda, işletme sahası içerisinde MTA Genel Müdürlüğü tarafından 2013 yılında yayınlanan Türkiye Diri Fay Haritasında aktif olduğu ifade edilen ve Munzur segmenti olarak tanımlanan Munzur Fay  hattının bulunduğu tespit edilmiştir.

-Ancak bu fay hattının işletme projeleri hazırlanırken dikkate alınmadığı, hatta fayın inaktif olduğunun belirtildiği, hazırlanan atık depolama, üretim ve diğer tesis projelerinde 0.30 g ivme değerleri gibi düşük ivme değerleri baz alınarak proje hazırlandığı görülmüştür.

"DEPREMDE YIKILABİLİR"

-Olası büyük bir depremde bu alanda bulunan tesislerin yıkılma riski taşıyabileceği ifade edilerek, hazırlanan ve işletilmekte olan atık depolama tesisi, üretim tesisleri ile açık kazı ve yığın liçi için gerekli tasarım parametrelerinin hem statik, hem de dinamik koşullar (açık ocakta patlama ile kazı yapılması nedeniyle) dikkate alınarak  yeniden yapılması ve gerekli tedbirlerin alınması gerektiği ifade edilmiştir.

Hüseyin Alan

GERÇEK DEPREM BÜYÜKLÜĞÜ BİLİNMİYOR

SÖZCÜ’nün sorularını yanıtlayan JMO Başkanı Hüseyin Alan, bölge için verilen 0.30 g ivme değerinin gerçek bilgiye dayanmadığını, gerçek değerlerin ancak fay üzerinde yapılacak çalışmalarla ortaya çıkarılabileceğini söyledi.

Tesisin aktif fay hattı üzerinde olduğuna işaret eden Alan, “Bu fayın üretebileceği deprem büyüklüğü ve periyodu ortaya çıkarılacak ki ivme değerleri belirlensin. Bu çalışmanın yapılmasını istedik. Normalde bu çalışmanın AFAD başkanlığı veya üniversitelerle birlikte ilgili firma tarafından hazırlanıp onay makamların sunması gerekirdi. Demek ki depremin yıkıcı etkisinin ne olduğunu kurumlar da istememiş firma da hazırlamamış. Biz 74. Jeoloji kurultayında doğrudan burayı örnek göstererek tehlikeye işaret ettik” dedi.