Hong Kong'da  Japonya'ya giden bir kargoda  10 milyon dolar (321.8 milyon tl) değerinde makine parçası olarak gizlenmiş altın ele geçirildi.

Hükümetten yapılan açıklamada,  gümrük muhafaza yetkilileri iki hava kompresörünün parçası olarak gizlenen 146 kilo altını yapılan X-ray taraması  sonucunda “kalıplanmış ve kamufle edilmiş" şekilde bulundu.

Basına servis edilen fotoğraflarda, altının vida ve silindir şeklinde parçalar halinde şekillendirildiği ve bunu gizlemek için üzerlerinin bir kat gümüş boya ile kaplandığı görülüyor. 

Yetkililier,  kaçakçıların Japonya’daki yaklaşık yüzde 10′luk ithalat tarifelerinden kaçınmak için bu yolu izlediğini söyledi. Kaçakçılar eğer yakalanmasaydı,  1 milyon dolarlık vergiden kurtulmuş olacaklardı. 

Öte yandan, konuyla ilgili olarak gözaltına alınan 31 yaşındaki bir kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, soruşturmanın devam ettiği belirtildi.  Hong Kong yasalarına göre, kargo kaçakçılığı yapmaktan suçlu bulunan herhangi bir kişi, en fazla 2 milyon dolar (64.3milyon tl) para cezasına ve yedi yıl hapis cezasına çarptırılabiliyor.