Altın ve gümüş fiyatları, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) takip ettiği kritik veri öncesinde geriledi.

Değerli metaldeki günlük değer kaybı yüzde 0,7 olurken ons altın bugün  2 bin 340 dolara yakın seviyelerde işlem gördü.  

ABD Merkez Bankası yetkililerinin faizleri daha uzun süre yüksek tutabileceği yönündeki sözlü yönlendirmeleri altın fiyatlarını baskıladı. Diğer taraftan İsrail saldırıları ile artan jeopolitik risklerin devam etmesi de güvenli liman alımlarını destekledi.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari bugün verdiği röportajda, Fed'in faiz oranlarını düşürmeden önce enflasyonda belirgin bir ilerleme beklenmesi gerektiğini aktardı. Kashkari, fiyat baskılarının yeniden artması durumunda daha fazla faiz artırımı ihtimalini de göz ardı etmeyeceğini ifade etti.

KRİTİK VERİ İZLENECEK

Bu arada, cuma günü açıklanacak olan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Nisan ayı çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksi (PCE) verilerine odaklanılması nedeniyle yatırımcılar temkinli davranmaya devam etti. 

Fed'in favori enflasyon ölçütünün hem aylık hem de yıllık bazda sırasıyla yüzde 0,3 ve yüzde 2,8 oranında istikrarlı bir şekilde artması bekleniyor. 

Piyasalardaki fiyatlamalarda Fed'in eylülde ilk faiz indirimine gitme ihtimali yüzde 44'e, kasımda yüzde 56'ya ve aralıkta yüzde 77'ye geriledi.

Bu gelişmelerin ardından ABD 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisinin üst üste ikinci gün yükseldi ve dolar endeksinin değer kazanması altın fiyatındaki gerilemede etkili oldu.

ALTIN VE GÜMÜŞTE SON DURUM

Bu gelişmelere paralel olarak ons altın yüzde 0,7 düşüşle 2 bin 345 dolardan işlem görürken gümüş ons başına yüzde1'lik düşüşle 31,7 dolara geriledi. 

Altının gram fiyatı, saat 16.30 itibarıyla 2 bin 428 TL seviyesinde işlem gördü. Aynı dakikalar itibarıyla çeyrek altın 3 bin 972 TL'den, Cumhuriyet altını 15 bin 840TL'den alıcı buldu. Gümüşün gramı ise 33 TL'den satıldı.