Altın fiyatları, doların ve ABD hazine getirilerinin yükselmesine rağmen yatay seyrini korudu.

Bugün yatırımcıların Donald Trump'ın ikinci kez ABD Başkanı seçilebileceği olasılığını değerlendirmesiyle Hazine tahvil getirilerinde ve dolarda sınırlı artış gerçekleşti.

Varlık fiyatlarındaki hareket, Donald Trump'ın ABD'de başkanlık seçimlerini kazanacağı, vergilerin ve devlet borçlanmasının artacağı yönünde beklentilere paralel olarak gerçekleşti.

Ayrıca ABD'de son dönemde açıklanan veriler karışık sinyaller verirken, Fed yetkililerinin politika faizini düşürmek için aceleci davranmayacaklarına yönelik açıklamaları da devam etti.

ALTIN PİYASASINDA SON DURUM

Altının spot piyasadaki ons fiyatı sabah 9.00 itibariyle 2 bin 331 dolar seviyesinde işlem gördü.

Gram altın cuma günü kapanışı 2 bin 455 liradan yaparken; bugün 2 bin 447 TL'den işlem gördü. Çeyrek altın 4 bin 2 TL'den, Cumhuriyet altını ise 15 bin 959 TL'den alıcı buldu.

BU GELİŞMELER İZLENECEK

Günün ilerleyen saatlerinde ABD Merkez Bankası Başkanı (Fed) Jerome Powell, Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından düzenlenen bir etkinlikte konuşma yapacak.

Bu hafta, Fed'in yakından takip ettiği ve bugün açıklanacak JOLTS açık iş pozisyonu verileri de dahil olmak üzere istihdam verileri izlenecek.