Yapay zekânın sinema dünyasında kullanımıyla ilgili tartışmalar ve endişeler devam ederken Amazon ile ilgili ortaya atılan iddialar dikkat çekiyor.

Amazon, Road House'un yeniden yapımında oyuncuların seslerini kopyalamak için yapay zekâ kullanmakla suçlanıyor. Davada, geçtiğimiz yıla damga vuran oyuncuların grevi sırasında filmin telif haklarını kaybetmeden projeyi tamamlamak isteyen şirketin yapay zekâ kullandığı iddia ediliyor.

1989'da Patrick Swayze'ın başrolde yer aldığı film yeniden çekilirken Amazon tarafından telif haklarının ihlal edildiği belirtiliyor. The Los Angeles Times'ın haberine göre senarist R. Lance Hill, Amazon ve MGM Studios'u, yeni yapımdaki oyuncuların seslerini telif hakkı süresi dolmadan bitirmek için yapay zekâyı kullanmakla suçluyor.

Hill, yeni filmin temelini oluşturan orijinal senaryosunun haklarını geri almak için Kasım 2021'de ABD Telif Hakkı Bürosu'na bir dilekçe sunduğunu söyledi. Aslında telif hakkı, MGM'nin satın alınmasının bir parçası olarak Amazon Studios'a aitti ancak Kasım 2023'te sona erecekti. 

Davaya göre Amazon Studios, projeyi telif hakkı süresinden önce bitirmek için çalışmaları hızlandırdı. Hatta oyuncuların grevi nedeniyle yeni filmde rol alan oyuncuların seslerini kopyalamak için yapay zekâyı kullandı. Bu durum, sendika ile Amazon'un da aralarında bulunduğu büyük stüdyolar arasında yapılan anlaşmanın şartlarını da ihlal etti.

Dava, 8 Mart'ta SXSW'de gösterime girecek olan filmin 21 Mart'ta Prime Video'da yayınlanmaya başlamasını engellemeyi amaçlıyor.

Amazon iddiaları reddediyor ve bir sözcü stüdyonun film yapımcılarına bu filmde yapay zekâ kullanmamaları konusunda açıkça talimat verdiğini söyledi.