Kayseri'nin Kültepe ilçesinde bulunan ve Anadolu'nun ilk yazılı belgelerinin bulunduğu Kültepe Kaniş Karum Ören Yeri'nde yapılan kazılarda ortaya çıkan bitki türleri, bilim dünyasına önemli bilgiler sağlıyor.

Kültepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, ören yerinde yapılan kazılarda sadece arkeolojik bulguların değil, bitki ve hayvan kalıntılarının da incelendiğini söyledi.

Prof. Dr. Kulakoğlu, "Kazılarda göze görünmeyecek birçok unsuru çalışan bilim insanları var. Çeşitli hayvanlar, bitkiler ve madeni kalıntılar gibi birçok unsur kazılarda ortaya çıkıyor. Bunlar arasında günümüzde burada olması imkansız birçok meyve ve sebze de var. Fındık, zeytin ya da bu bölgeye has olmayan çoban püskülü gibi birçok bitki, kazılarda karşımıza çıkabiliyor" dedi.

Prof. Dr. Kulakoğlu, Kültepe'de bulunan bitki türlerinin, bölgenin iklimi ve tarımı hakkında önemli bilgiler verdiğini söyledi.

Prof. Dr. Kulakoğlu, "Polen çalışmaları ile biz sadece arkeolojik obje olarak değil, o dönemde kullanılmış objeleri ve yaşamış varlıkları da tespit edebiliyoruz. Çeşitli hayvanlar, bitkiler, madeni kalıntılar gibi birçok unsur kazılarda ortaya çıkıyor. Bunlar arasında günümüzde burada olması imkansız birçok meyve ve sebze de var.

Yapılan çalışmalarda fındık, zeytin ya da bu bölgeye has olmayan çoban püskülü gibi birçok bitki, kazılarda karşımıza çıkabiliyor. Sumak, çoban püskülü, fındık gibi bitkilerin 4 bin yıl öncesinde Kültepe'de olduğunu biliyoruz.

Polen kalıntılarından bu bitkilerin cinslerini de ayırabiliyorsunuz. Bazı bitkilerin evcilleştirildiğini ve kültüre alındığını da tespit edebiliyoruz. Örneğin, yaban zeytini ile farklı kültüre alınmış zeytinin polenleri birbirinden farklı oluyor. Dolayısıyla 5 bin yıl öncesinden itibaren bitkilerin burada üretildiğini öğrenmiş oluyoruz" dedi.

Kültepe'de bulunan bitki türlerinin incelenmesi, bölgenin iklimi, tarımı ve yerleşim tarihi hakkında önemli bilgiler sağlıyor. Bu bilgiler, bilim dünyasına ışık tutuyor.