Geçtiğimiz günlerde İngiltere'nin yakalama kararı üzerine Romanya'da gözaltına alınan Andrew Tate ve kardeşi Tristan Tate hakkındaki iddialar bitmiyor. İkilinin soyal medya paylaşımları aracılığıyla genç erkekleri nasıl etkiledikleri ortaya çıktı.
 
Öğretmenler, genç erkeklerin Tate tarafından beyinleri yıkandıktan sonra kendi annelerini istismar eden homofobik cinsiyetçilere dönüştüğünü ortaya çıkardı.

Saldırgan tavrıyla sosyal medyada gündem olan Tate, haziran ayında Romanya'da kardeşi ve iki kadınla birlikte insan kaçakçılığı, tecavüz ve kadınları cinsel olarak sömürmek için bir suç çetesi kurmakla suçlanmıştı. 

37 yaşındaki Tate, 2012-2015 yılları arasında işlenen cinsel suç iddiaları nedeniyle Birleşik Krallık'a iade edilme tehlikesiyle karşı karşıya.

ÖĞRETMENLER AYAKLANDI

Britanya'nın dört bir yanından öğretmenler de Tate'i genç erkek çocuklarını eğitimi önemsememelerine, kadınlar ve eşcinseller hakkında aşağılayıcı fikirlere sahip olmaya neden olmakla suçladı.

Bir öğretmen Tate'in videolarından etkilenen bir sürü genç erkekle ilgilendiğini söyledi: "Bundan dolayı kadınlara karşı tutumları korkunç ve çok fazla homofobi var. Spor salonuna takıntılı hale geliyorlar ve okul olmadan da başarılı olabilecekleri inancını taşıyorlar."

Öğretmen ayrıca erkeklerin, iş buldukları için annelerini istismar etmeye bile başladıklarını söyledi: "Bu aslında beyin yıkamadır. Onlarla konuştuğumuzda çoğu zaman umursamıyorlar."

Tate, çeşitli kliplerde kadınların eve ait olduğunu, araba kullanmamaları gerektiğini ve erkeğin malı olduğunu söylüyor. 

BİR KADINA KEMERLE VURDU, HAKINDA SAYISIZ TACİZ İDDİASI VAR

Sosyal medya fenomeni 2016 yılında da bir kadına kemerle vurduğunu gösteren bir video nedeniyle Big Brother'ın evinden atılmıştı. Hem Tate hem de videodaki kadın herhangi bir istismarın meydana geldiğini reddetti ve kliplerin rızaya dayalı bir cinsel ilişkiyi gösterdiğini belirttiler.

Başka bir videoda, bir kadına tacizde bulunduğu iddiasıyla polis tarafından nasıl soruşturulduğunu anlatırken olayı da reddediyor.

2017'de ise #MeToo hareketi tüm dünyada olay olmuşken Tate, takipçilerine tecavüz mağdurlarının bir miktar sorumluluk taşıması gerektiğini söyledi. Aynı yıl 35 yaşındaki kardeşi Tristan ile birlikte Romanya'ya taşındı.

REDDETTİ

Nisan 2022'de kardeşlerin Romanya'daki malikanesi, ABD Büyükelçiliği'nden 21 yaşındaki Amerikalı bir kadının kendi isteği dışında orada tutulduğu yönündeki ihbarın ardından polis tarafından basıldı. İkili; tecavüz, insan kaçakçılığı ve suç çetesi kurma suçlamalarıyla tutuklandı, ancak hâlâ bu iddiaları reddediyorlar.

Temsilcileri şunları söyledi: "On yıllık suçlamaların şaşırtıcı şekilde yeniden canlanması, Tate kardeşleri dehşete düşürdü ve derinden rahatsız etti. Tüm suçlamaları reddediyorlar ve bu tür ciddi iddiaların önemli yeni deliller olmadan yeniden gündeme getirilmesinden duydukları derin hayal kırıklığını ifade ediyorlar."

TiKTOK İLE BERABER SÖYLEMLERİ YAYILDI

Tate'in kötü şöhreti, Çinli video paylaşım platformu TikTok'u kullanan İngiliz gençlerin çoğalmasıyla ilişkilendirildi.

Ülke genelindeki okullardaki öğretmenler, Tate'in söylemleri yüzünden çocukların kadın düşmanı ve homofobik görüşlere sahip olduklarını belirtiyor.

27 yaşındaki bir kadın öğretmen şunları söyledi: "Bana Andrew Tate'ten alıntı yapan bir öğrenci vardı. Öğrenci, para kazanmanın daha hızlı bir yolu olduğu için suç işleyeceklerini söyledi. Buna itiraz ettiğimde bana 'Bugatti'min ne renk olduğunu sordu ve karısının parasını, ne yaparsa yapsın kendisine aitmiş gibi alacağını söyledi.

Bunun kabul edilemez olduğunu söyledim ve dersin sonunda onunla bu konuyu konuştum. Bu öğrenci yalnız olduğunda dinlemeye çok daha istekliydi."

OKULDA ANDREW TATE EĞİTİMİ VERİLDİ

Kadın öğretmen şunları ekledi: "Bazen sadece komik olmaya çalışıyorlar. Erkek öğretmenlere saygı duyuyorlar, oysa kadın öğretmenlerin saygısını da kazanmak zorundalar. Çoğu zaman bunun farkında olduklarını sanmıyorum. Onlar çocuk."

Daily Mail'in haberine göre; bu konudaki sorunlar o kadar kötüleşti ki, öğretmenin son okulunda Andrew Tate hakkında bir eğitim oturumu bile düzenlendi.

Öğretmenlere insan kaçakçısı olduğu iddia edilen kişinin klipleri gösterildi ve Tate'in görüşlerini tekrarlayan çocuklara nasıl yaklaşılması gerektiği öğretildi.

Bununla birlikte, çocukların sıklıkla Tate ve onun görüşleri ile ilgili forumlarda yazdıkları, hatta bazı çevrimiçi sohbet odalarının özellikle çocukların öğretmenlerine meydan okuyabilmesine odaklandığını söyledi.

KADIN ÖĞRETMENLERE SAYGI DUYMUYORLAR

26 yaşındaki başka bir kadın öğretmen de şunları söyledi: "Sabah o kadar kadın düşmanı davrandılar ki, farklı bir sınıf grubuna geçmek istedim. Sınıfta böyle bir kültür var. 'Evde olman gerektiğini düşünmüyor musun?' ve 'Daha güçlü, erkek bir öğretmenimiz olsaydı daha iyi olurdu' gibi sözler söylediler."

Yine sadece erkek öğretmenin verdiği derslerde terbiyeli davranan öğrencilerin olduğuna dikkat çekti.

Andrew Tate tarikatı pek çok gencin zehirli görüşlere sahip olmasını etkilemiş olsa da tüm çocuklar ona katılmıyor.

Eşcinsel bir erkek öğretmen şunları söyledi: "Büyük çoğunluk onu olduğu gibi görüyor: Oldukça kötü ve sevimsiz. Bunun temel nedeninin o olduğunu düşünmüyorum. Onun yüzeye çıkardığı sorunlar uzun süredir mevcuttu."

Ancak Tate'in çevrimiçi ortamda ortaya çıkması, kadın düşmanlığı ve homofobi gibi sorunlarla ilgili okulları daha aktif bir şekilde bir şeyler yapmaya teşvik ettiğini söyledi.

İSTANBUL PAYLAŞIMI GÜNDEM OLMUŞTU


Tate geçtiğimiz hafta sosyal medya hesabından “Şehri tahmin edin” notuyla yaptığı paylaşımda arkada Boğaz Manzarası ve Beşiktaş Stadı’nın olduğu görülmüştü. Fotoğraf kısa sürede gündem olmuştu. Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, fotoğrafın 2 sene önce çekildiğini ve Tate hakkında o zaman kırmızı bülten ve tahdit olmadığı belirtilmişti.