İnternet fenomeni Andrew Tate ve kardeşi, İngiltere'nin yakalama kararı üzerine Romanya'da gözaltına alındı... Tate'in sözcüsü sosyal medya fenomeninin Bükreş'te gözaltına alındığını ve 24 saat boyunca tutulduğunu aktarırken bugün iki isim hakim karşısına çıkarıldı. 

Paylaşılan fotoğraflarda Tate ve kardeşi Tristan'ın bir polis aracından elleri kelepçeli olarak çıkarıldığı görüldü. 

Tate ve kardeşi Tristan'ın 2012-15 yıllarına dayanan ve "kategorik olarak" reddettikleri cinsel saldırganlık iddiaları nedeniyle dün gece geç saatlerde gözaltına alındığı açıklandı. Tutuklama emrinin Westminster Sulh Ceza Mahkemesi tarafından çıkarıldığı da kayıtlara geçti.

Tate'in sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, "Andrew ve Tristan Tate kardeşler 24 saat boyunca zorla gözaltında tutuldu ve Birleşik Krallık yetkilileri tarafından Avrupa tutuklama emri verildi" denildi.

Andrew Tate'in sözcüsü yaptığı açıklamada, 2012-2015 yıllarına dayanan suçlamaların cinsel saldırganlık iddialarını da içerdiğini belirtti.

Açıklamada, "Bükreş Temyiz Mahkemesi'nin bugün yakalama emrinin infaz edilip edilmeyeceği konusunda önemli bir karar vermesi bekleniyor" denildi. 

Saldırgan tavrıyla sosyal medyada gündem olan Tate, Haziran ayında Romanya'da kardeşi ve iki Rumen kadınla birlikte insan kaçakçılığı, tecavüz ve kadınları cinsel olarak sömürmek için bir suç çetesi kurmakla suçlanmıştı. Tate ise iddiaları yalanlamıştı.

Dava o zamandan beri Bükreş mahkemesinin, yargılamanın başlayıp başlamayacağına karar vermesi gereken ön dairesinde görülüyor. Romanya mahkemeleri tıkanmış durumda olduğu için henüz bir karar verilmedi.

Bükreş Mahkemesi ayrıca Cuma günü Tate'in mal varlığına 2023 yılı başında Romen savcılar tarafından konulan el koyma kararının devam edip etmeyeceğine karar verecek.

Tate kardeşler, ülkeden kaçmalarını ya da delilleri karartmalarını önlemek amacıyla, Aralık 2022 sonundan Nisan ayına kadar cezai soruşturma süresince polis gözetiminde tutuldu. Ağustos ayına kadar da ev hapsinde tutuldular.

O zamandan beri adli kontrol altında olan kardeşler ülkeyi terk edemiyor fakat serbestçe gündelik yaşamlarına devam edebiliyorlar.