Ankara'da akşam saatlerinde etkili olan gök gürültülü sağanak hayatı olumsuz etkiledi. Yoğun yağış, kentin bazı bölgelerinde su baskınlarına yol açtı.

Keçiören'de vatandaşlar, sel suları nedeniyle zor anlar yaşadı. İlçede birçok cadde ve sokakta yoğun su birikintileri oluştu, araçlar yolda, ev ve iş yerleri su altında kaldı.

Sincan ve Yenimahalle'de de su baskınları yaşanırken, sağanak bazı mahallelerde elektrik kesintilerine neden oldu.

Sağanaktan etkilenen bazı vatandaşlar otobüs duraklarına ve metrolara sığınırken, Beşevler metro istasyonunu da su bastı, yolcular bir süre istasyonda mahsur kaldı.

Bazı alt geçitlerde oluşan su birikintisi nedeniyle polis ekipleri giriş ve çıkışları kapatarak, güvenlik önlemleri aldı, trafik yan yollardan verildi. Yollarda kalan bazı araçlar çekici yardımıyla kaldırıldı.

Etkili sağanak nedeniyle Ankara Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezine çok sayıda ihbar geldi. Bazı vatandaşlar evlerden kendi imkanlarıyla su tahliye etti.

"ÇALIŞMALARIMIZI TEYAKKUZ HALİNDE SÜRDÜRÜYORUZ"

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), kentte aniden düşen yağış miktarının şu ana kadar 70 kilogram seviyesine yaklaştığını bildirdi. ABB'den yapılan açıklamada, "Kuvvetli sağanak yağışın olumsuz etkilerini en aza indirmek için 1444 araç ve 2441 personel ile çalışmalarımızı teyakkuz halinde sürdürüyoruz. Başkent 153 çağrı merkezimizden bizlere ulaşabilirsiniz" ifadelerine yer verildi.

METEOROLOJİ YİNE UYARDI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), yağış konusunda Ankara'yı yine uyardı. MGM'nin açıklamasında "Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, bugün öğle saatlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor" denildi.

VALİ: CAN KAYBI YOK

Ankara Valisi Vasip Şahin, kentte etkili olan sağanak nedeniyle tüm ekiplerin sahada ve görevleri başında olduğunu, şu ana kadar herhangi bir can kaybı bulunmadığını bildirdi. Vali Şahin, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Bu akşam ilimizde meydana gelen yoğun yağışlardan dolayı vatandaşlarımızın mağdur olmaması için tüm ekiplerimiz sahada ve görevleri başında. Şu ana kadar herhangi bir can kaybı bulunmamaktadır" ifadelerini kullandı.

1300'Ü AŞKIN SU BASKINI İHBARI YAPILDI

Ankara Valisi Vasip Şahin, kentte etkili olan yağışa ilişkin, "Şu ana kadar yaklaşık 1330 su baskını ihbarı geldi. Bunların 950'sine müdahale edildi. 350'sine de müdahaleye devam ediliyor." dedi. 

ANKARA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ TRAFİĞE AÇILAN YOLLAR HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Ankara Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan ilk açıklamada ise yoğun yağış sonrası su birikmesi sebebiyle bazı yolların ulaşıma kapandığı bilgisi paylaşıldı. Ankara Emniyet Müdürlüğü sosyal medya hesabından, ekiplerin yoğun çabaları sonucu kapanan bazı tünel ve caddelerdeki son durum hakkında yapılan ikinci açıklamada Akay Tünel, Celal Bayar Bulvarı Tünel, Milli Kütüphane önündeki tünel ve Melike Hatun Camii önünün yeniden ulaşıma açıldığını ifade etti. Sürücülerin dikkatli olmaları konusunda bir kez daha uyarılar yapıldı.