Türk futbolunda infial yaratan saldırıyı gerçekleştiren ve tutuklanan MKE Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca görevinden istifa etti.

Rizespor maçının bitiş düdüğüyle birlikte sahaya giren ve maçın hakemi Halil Umut Meler'i yumruklayan eski AKP milletvekili Faruk Koca, partisinden de ihraç edilmişti.

Futbol sahasında yaşanan skandal görüntülerin ardından, kalp rahatsızlığı nedeniyle geceyi hastanede geçiren Faruk Koca, sonrasında adliyeye sevk edildi.

Mahkemeye çıkan ve Meler'e yumruk atmadığını ve tokat attığını iddia eden Koca, "Benim amacım hakeme sözlü tepki gösterip, yüzüne tükürmekti, bu esnada hakemin yüzüne bir tokat attım. Benim atmış olduğum tokat kırığa sebebiyet vermez." diyerek kendisini savundu.

Elmacık kemiği kırılan hakem Halil Umut Meler'de başka ciddi bir hasar bulunmazken, hastanede tedavisi süren deneyimli hakemin, ailesinin yanına döndükten sonra kariyeriyle ilgili kararı vereceği öğrenildi.

Faruk Koca, 2021 yılında Ankaragücü'nde gerçekleştirilen olağan genel kurulda 1058 oyun 802'sini alarak, başkanlığa seçilmişti.

FARUK KOCA'DAN BASIN AÇIKLAMASI

İstifa kararının duyulmasının ardından, Faruk Koca'nın basın açıklaması da yayınlandı:

Dün akşam Çaykur Rizespor ile oynadığımız müsabaka sonrası maçı yöneten hakem Halil Umut Meler’e karşı sergilediğim tavır nedeniyle başta Sayın Meler ve ailesi olmak üzere; Türk hakem camiasından, spor kamuoyundan ve milletimizden özür diliyorum.

Konunun nasıl ve neden buraya geldiği yaşanan olaydan bağımsızdır. Nasıl büyük bir haksızlık ya da yanlışlık olursa olsun hiçbir şey, kesinlikle arzu etmediğim şekilde faili olduğum şiddet olayını ne meşrulaştırır ne de bir açıklama getirir.

Spor sahaları centilmen müsabakanın mekanı olması gerekir. Benim tavırım da dahil olmak üzere fairplaye gölge düşüren hiçbir tavırın statlarda, salonlarda olmaması gerekir.

MKE Ankaragücü Başkanlığına geldiğim günden bugüne her zaman bu yönde yapıcı inisiyatifler almış biri olarak, tam aksi bir ortamın oluşmasına vesile olduğum için büyük bir mahcubiyet duyuyorum.

Ankaragücü kulübüne, Ankaragücü taraftarına, içinde bulunduğum camiaya ve aileme daha fazla zarar gelmemesi için an itibariyle MKE Ankaragücü Başkanlığından istifa ettiğimi de kamuoyuna duyurmak isterim.

Umarım ki herkesten çok benim kabul edemeyeceğim bu olay, başta futbol camiamız olmak üzere spor hayatımızın yanlışlardan, eksiklerden, şiddet kültüründen arınması için bir sebep teşkil eder.

Aynı zamanda, benim sebep olduğum bu vahim olay dolayısıyla Türkiye futbolunun yapısal sorunlarının da daha gerçekçi bir şekilde konuşulmasını temenni ediyorum.

Bu vesile ile tekrar özellikle Ankaragücü taraftarları olmak üzere üzdüğüm herkesten özür diliyorum.

Gerek başında bulunduğum kulübümün, gerek futbol camiamızın, gerekse de ülkemizin böyle bir olay ve görüntü ile anılmasından derin üzüntü duyduğumu bilinmesini isterim.