Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) 2024 takviminde 2.1 kategorisinde yer alan 4 günlük etaplı yol yarışı Tour Of Antalya, 8-11 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek.

Beşinci yılında yeniden yapılanan yarış, bisiklet yarışı heyecanının yanı sıra tarihin içinde geçen eşsiz rotası ile doğal, tarihi, kültürel, gastronomi gibi öne çıkan değerleri ile Antalya'nın tanıtımına ve bisiklet turizmine odaklandı. Antalya'nın doğal ve tarihi güzelliklerini dünyaya tanıtma misyonu ile Tour Of Antalya powered by AKRA bisiklet yarışı Antalya'yı tarihin ve doğanın içinde rüya gibi bisiklet rotaları, dünyaca takımlara ev sahipliği yapan bisiklet kampları, bisiklet dostu otelleri, Akdeniz'e eşlik eden bisiklet yolları, bisiklet grupları, bisiklet mağazaları ve 'Bisiklet Cenneti' vurgusu ile 'Bisiklet Şehri' olarak konumlandı. 

"TOUR OF ANTALYA ÇOK BÜYÜK BİR MARKA OLDU"

Tour of Antalya Organizasyon Direktörü Aydın Ayhan Güney, Tour of Antalya'nın Türkiye'nin önemli bir değeri haline geldiğini söyledi.

Organizasyonun dünyadaki tanınırlığının arttığına da değinen Güney, "Tour of Antalya çok büyük bir marka oldu. En büyük özelliği yerel güçlerin düzenlemesi. Bu organizasyonun devlete hiçbir maliyeti yok. Tabii polis, jandarma, belediyelerle yapılan iş birliği çok önemli. Antalya Valiliği bu organizasyona çok sıcak bakıyor. Her gelen valimiz de aynı şekilde yaklaşıyor. Bu da önümüzü açıyor. Antalyalılar, iş insanları, gençler, yerel yönetimler, organizatörler ve kamu kurumları el birliğiyle çok güzel bir değer oluşturdu. Bu ülkemizin bir değeri. Biz, Avrupa'ya çok güzel organizasyon yapabildiğimizi gösteriyoruz. Türkiye, bisiklet ve spor turizmi ile ilgili yaptığı yatırımların karşılığını kısa sürede almaya başlıyor. TGA'nın çalışmaları, artan bisiklet yarışları ve bunların televizyonlarda yayımlanması sonucunda Türkiye'ye bisiklet binmek için gelen kişi sayısı 10 kat arttı" diye konuştu.