Öğlen saatlerinde meydana gelen 2 yangının ardından Antalya'da bir orman yangını daha çıktı Ahmetler Mahallesi'ndeki ormanda saat 15.00 sıralarında yangın çıktı. Gazipaşa’da konuşlu bulunan Orman Genel Müdürlüğü'ne ait İHA tarafından rutin kontrol sırasında tespit edilen yangına havadan yangın söndürme helikopterleri ile karadan ise Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri tarafından müdahaleye başlandı. Yangına 4 helikopter, 2 uçak, 8 arazöz, 2 su ikmal aracı, 2 ilk müdahale aracı ve çok sayıda orman işçisiyle ilk etapta müdahale edildi. Yangının kontrol altına alınması için çalışmaların yoğun şekilde sürdüğü belirtildi.

İLK YANGIN YERLEŞİML ALANLARINA YAKIN NOKTADA BAŞLADI

Antlaya'da meydana gelen iki yangın saat 13.00 sıralarında Kuşkavağı Mahallesi Konyaaltı Belediyesi karşısındaki ormanda çıktı. Dumanların yükseldiğini gören vatandaşlar, durumu 112 Acil Çağrı Merkezi'ne bildirdi. İhbarla bölgeye çok sayıda polis ve itfaiye ekibi sevk edildi. Ekipler gelene kadar işletme sahipleri ile çalışanlar yangını söndürmeye çalıştı.

Rüzgarın da etkisiyle geniş alana yayılan yangını söndürmek için Orman İşletme Müdürlüğü'nden destek istendi. Helikopter desteği verilen yangın yaklaşık 2 saatlik çalışma sonrası kontrol altına alındı. Yangını haber alan Konyaaltı Belediye Başkanı CHP'li Cem Kotan da bölgeye gelerek çalışmaları yakından takip etti.

TOMA'LAR DA DESTEĞE GELDİ

Konyaaltı'ndaki yangını söndürmek için Antalya Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ve toplumsal olaylara müdahale aracı olan TOMA da desteğe geldi. Yaklaşık 7 TOMA'nın geldiği yangına polis ekipleri de müdahale ederken, Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı 10 müdahale aracının yanı sıra 50 personel hazır bulundu. Orman İşletme Müdürlüğü'ne ait çok sayıda arazöz ve personel de alanda söndürme çalışmalarına yardımcı oldu. Yangını söndürmeye çalışan ve dumandan etkilenen ekiplere yakındaki işletmeler su ve ayran verdi. Bazı vatandaşlar da kovaların yanı sıra hortumlarla yangını söndürmeye çalıştı.

KREŞ TAHLİYE EDİLDİ

Bu sırada ağaçlık alana yakın bir kreşte eğitim gören çocuklar, tedbir amacıyla tahliye edildi. Konyaaltı Belediyesi'nde bir süre misafir edilen minikler, çağrılan ailelerine teslim edildi. 

 


İKİNCİ YANGIN AĞAÇLIK ALANDA

İkinci yangın, Aksu ilçesi Çamköy mevkisindeki ağaçlık alanda çıktı. Buradan da dumanların ve alevlerin yükseldiğini görenleri durumu ekiplere bildirdi. Ekipler hızlı bir şekilde alana giderek söndürme çalışmalarına başlarken, yangın ev ve seralara sirayet etmeden kontrol altına aldı. Ekipler, burada da yaklaşık 2 saatlik çalışma sonunda yangını kontrol altına alarak soğutma yapmaya başladı. 

Yangınlar sonrası 2 bölgeye gidip, ardından Konyaaltı'nda açıklama yapan Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Durmuş Ali Arslan, "10 hektarlık alanda çıkan yangın, ekipler tarafından kontrol altına alındı ancak 1,5 hektarlık alan zarar gördü. Belediye olarak 10 müdahale aracının yanı sıra 50 personelimiz burada çalışmalarda yer aldı. Aksu Çamköy'deki yangın da ekiplerimiz tarafından kontrol altına alındı. Antalya Emniyet Müdürlüğü ve Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerine teşekkür ediyorum" dedi.

BİR YANGIN DA DENİZLİ'DE

Denizli'nin Pamukkale ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangın kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Akhan Mahallesi yakınındaki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

Bölgeye Denizli Orman Bölge Müdürlüğü bünyesindeki arazözler, su ikmal aracı ve dozer sevk edildi. Çalışmalara Denizli Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri de destek veriyor. Yangının kontrol altına alınması için çalışmalar sürüyor.