Antalya'da felaketin izleri silinmeye çalışılıyor... Metrekare başına 24 saatte Kepez'e 372 kilogram, Muratpaşa'ya 277 kilogram, Döşemealtı'na da 69 kilogram yağış düştü. 1 ayda yağması beklenen yağışın 3 katı 1 günde yağdı.  

UMKE timleri tarafından 112 ambulanslarının ulaşamadığı 9 vakaya müdahale edildi, 1'i ağır olmak üzere 8 kişinin tedavisi devam ediyor. Yağışlar bugün saat 18.00'e kadar yoğun, sonrasında ise yarın saat 12.00'ye kadar etkisini azaltarak devam edecek.

112'ye beş bin ihbarın yapıldığı şehirde 2 bin 493 su baskını yaşandı, 426 noktadaki su tahliye çalışmaları ise devam ediyor. En az 14 hayvanın telef olduğu selde 211 çiftçinin 1200 dekarlık alanında, özellikle Aksu'daki seralarda büyük zarar oluştu.

İl Defterdarlığı bünyesinde oluşturulan Afet Zarar Komisyonu da dün itibarıyla çalışmalara başladı. Meteoroloji ise felakete neden olan sağanağa ilişkin 'turuncu kod' uyarısını kaldırıp bunu 'yeşil'e çevirdi.

Kepez Devlet Hastanesi'nde, dün sabah saatlerinde aşırı yağış nedeniyle yaşanan olumsuzluklar hızlıca giderilip kesintisiz hizmete devam edildi. Şehzade Korkut, Elmalılı Hamdi Yazır ve Muratpaşa yurtlarının bodrum katlarında biriken sular tahliye edildi. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'ne ait Gıda Kontrol Laboratuvarı'nın bodrum katındaki suyun tahliyesi devam ediyor.

Kepez ilçesinde 109 okulun 24'ünün bahçesine su doldu. 27 okulun elektrik sistemlerinde arızalar meydana geldi. 22 okulun çatısı su akıttı, 24 okulun bodrum katını, 9 okulun spor salonunu ve 3 okul pansiyonunu su bastı. Muratpaşa ilçesinde 7 okulun bodrum katlarında su baskınları oldu ve bahçeleri suyla doldu.

Bölgede Afyonkarahisar, Aydın, Burdur, İzmir, Denizli, Konya, Isparta, Ankara, Düzce, Eskişehir, Mersin illerinden gelen destek ekipleriyle 2 bin 544 personel, 432 araç, 356 motopomp ve 7 bot görev yapıyor.

Afet Zarar Tespit Grubu'na 4 bin 109 başvuru yapılırken, 140 konuta ait zarar tespiti belirlendi. Bugün 360 kişiden oluşan zarar tespit ekipleri çalışmalarını sürdürüyor. Kepez ilçesi Güneş Mahallesi'nde riskli görülen 1 binanın tedbiren tahliye edilmesine karar verildi. Tahliye edilen ve barınma talebi olan 26 vatandaşa geçici barınma imkanı sağlandı. Bugün diğer hasar ihbarlarına yönelik saha çalışmaları sürdürülecek.

ZARARIMIZ YOK AMA...

Kepez ilçesinde karton bardak ve ambalaj fabrikası Kutluhan Karamahmutoğlu, yaşanan felaket ile ilgili şunları söyledi: Kentimiz iki gündür çok şiddetli yağmur altında. Son yılların en büyük doğa olayını yaşıyor Antalya. Çok şükür işletmemizde bir zararımız yok ancak çalışmalarımıza ara vermek zorunda kaldık. Birçok esnaf arkadaşımızın işyerlerini ve evini su bastı. Ekipler çalışmalarına devam ediyor.

HER ŞEYİM GİTTİ

Yeşildere Mahallesi'nde evi su basan Aynur Derge, gece saatlerinde yağışın arttığını, kapı ve camlarından içeriye suların girmeye başladığını söyledi. Evi su basınca üst kattaki komşusuna sığındıklarını anlatan Derge, "Her şeyim gitti, eşyalarım su içinde kaldık. Bir şey yapamaz olduk, kızımın odası, banyo ve evin her yerini su bastı, ne yapacağız bilmiyoruz. Kapılar kırıldı, çok mağdur olduk." dedi. 

KURYELERİN YASAĞI KALKTI

Antalya Valiliği, Aksu, Döşemealtı, Kepez, Konyaaltı, Muratpaşa ilçelerinde olumsuz hava koşulları nedeniyle moto kuryelerin trafiğe çıkışına yönelik kısıtlamayı ise kaldırdı.

CENAZESİ AİLESİNE TESLİM EDİLDİ

Kepez ilçesinde alt geçitte itfaiye ekiplerinin su ve çamur tahliye çalışmaları sırasında otomobilden cansız bedeni çıkarılan Halil Yıldız'ın (47) Antalya Adli Tıp Kurumu'ndaki otopsi işlemleri tamamlandı. Yıldız'ın naaşı ailesine teslim edildi. Yıldız'ın cenazesini teslim alan oğulları Akın, Umut ile yakınları ve mesai arkadaşları üzüntü yaşadı. 

KOMANDOLARDAN SU TAHLİYESİ

Muratpaşa'daki tek katlı evlerin ve iş yerlerinin bulunduğu Yeşildere Mahallesi'nde yaşayanlar, dün evlerinden tahliye edildi. 300 evin su baskınlarından zarar gördüğü mahallede, bugün, sabah saatlerinde vatandaşlar evlerine gelerek biriken suları tahliye edip eşyalarını kurtarmaya başladı. İl Jandarma Komutanlığı'nın jandarma komando ekipleri de mahalleye gelerek destek verdi.

300 komando ellerinde süpürge ve küreklerle evlerin içinde ve bahçelerde biriken suyu tahliye etti. Ekipler vatandaşlara ihtiyaçlarının olup olmadığını da sordu, hasar tespiti yaptı.

KALEİÇİ YAT LİMANI'NDA SURLAR YIKILDI

Antalya'nın tarihi Kaleiçi'nde Yat Limanı'nın bulunduğu bölgedeki surların bir kısmı, gece saatlerinde çöktü. Üzerinde daha önceden bir restoranın bulunduğu ancak kapandığı belirtilen surlar, Yat Limanı'nda Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne ait tuvalete yıkıldı. Tuvaletin duvarının bir kısmı da devrildi.

Surların bir kısmının yıkıldığı ve diğer kısımlarının yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu alanda emniyet şeridi çekilerek giriş yasaklandı.

Antalya'da sağanak felaketinden etkilenen vatandaşların yardımına, itfaiye ve belediye ekiplerinin yanı sıra Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ekipleri de koştu. Muratpaşa ilçesi Yeşildere Mahallesi'nde evleri su altında kalan ailelerin yardımına giden JAK ekipleri, süpürgelerle evleri temizleyip, su içerisinde kalan malzemeleri dışarı çıkardı. Bir jandarma ise evin içerisinde ıslanan Türk bayrağını düzelttikten sonra katlayıp, kanepenin üst kısmına bıraktı.

SU SEVİYESİ 1.5 METRE

Evini su basan ve jandarma ekiplerinin yardımıyla evi temizlenen Bülent Gembeş ise yağmura uykuda yakalandıklarını söyledi. Gembeş, "Babam 90 yaşında, o da ilk kez böyle bir şey yaşadıklarını söyledi. Ne yapacağımızı şaşırdık ve kendimizi dışarıya zor attık. Su seviyesi 1,5 metre kadar vardı. Evin içerisi suyla dolu. Emekli maaşımla inşallah tekrar evimi kurmaya çalışacağım. Jandarmadan Allah razı olsun, sular altında kalan eşyaları çıkartıyorlar. Biz de kurtarılacakları kurtaracağız, sonrasında elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.

PLAKALAR YOL KENARLARINA BIRAKILDI

Şiddetli yağış sonrası yollardaki su birikintileri nedeniyle araçların plakaları düştü. Düşen plakaları vatandaşların ya bir elektrik trafosunun yanına ya da bir ağacın kenarına bıraktıkları görüldü. Vatandaşlar plakaları sosyal medya hesaplarından da paylaşarak düşüren vatandaşların bulmasını sağlamaya çalışıyor.